Lidovky.cz

Zámek Opočno zůstane státu

Česko

  11:57
BRNO - Kauza vlastnictví zámku v Opočně je u konce. Nejvyšší soud rozhodl, že zámek a další nemovitý majetek na Rychnovsku zůstane státu. Odmítl tak dovolání dědičky původních majitelů Kristiny Colloredo-Mansfeldové.

Zámek Opočno - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhala od roku 1995 a na čtyři roky se renesanční památka dokonce vrátila do její správy. Národní památkový ústav ale podal stížnost k Ústavnímu soudu, který spor vrátil na začátek. V novém procesu soudy v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové rozhodly ve prospěch státu a správnost jejich verdiktů nyní potvrdil Nejvyšší soud.

Podle zveřejněného rozhodnutí se nižší soudy dobře vypořádaly s požadavkem ústavního soudu na doplnění dalších důkazů. Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 Němci, po roce 1945 připadl dekrety prezidenta Beneše do majetku státu. Mansfeldové se po válce o majetek začali soudit, v roce 1948 po nástupu komunistického režimu emigrovali do Rakouska.

Zámek v Opočně je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Královéhradeckém kraji, nabízí například unikátní obrazárnu a sbírku zbraní. Potomci šlechtického rodu vedou se státem spor také o inventář zámku, například o cenný kočár, sbírky obrazů, zbraní či historický nábytek, celková hodnota majetku by podle některých odhadů mohla přesahovat miliardu korun. Pardubická pobočka krajského soudu zatím letos v říjnu rozhodla jen o části mobiliáře, která má stejně jako zámek zůstat ve správě státu. Colloredo-Mansfeldová se i v tomto procesu hodlá dovolat k Nejvyššímu soudu.

Historie zámku

Na místě zámku na skalním ostrohu nad Zlatým potokem stálo ve středověku hradiště či hrad, který je doložen již v Kosmově kronice roku 1068. Za husitských válek byl hrad dobyt a zničen. Poté se zde vystřídala řada majitelů, až v roce 1495 získali zámek Trčkové z Lípy, tehdy jeden z
nejbohatších rodů v Čechách. Důležitým přelomem ve vývoji architektury Opočna je rok 1560, kdy Vilém Trčka nechal na místě starého hradu vybudovat renesanční zámek.

První etapu, která trvala do roku 1567, měl na starost neznámý italský mistr. Tehdy vznikl pro opočenský zámek typický půdorys - tři dvoupatrová křídla sevřela obdélníkový dvůr soustavou arkád. Na čtvrté straně bylo zámecké nádvoří otevřeno terasou do zámeckého parku.

V roce 1634, tedy v období po bitvě na Bílé hoře, bylo Opočno Trčkům konfiskováno a přešlo do majetku původem italského rodu Colloredo. Po požáru koncem 17. století zámek barokně přestavěli podle návrhu významného
italského stavitele Giovanniho Battisty Alliprandiho. Architektura renesanční stavby však zůstala vcelku zachována, a to i přes další úpravy z období klasicismu na přelomu 18. a 19. století.

Colloredo-Mansfeldové vlastnili zámek do poloviny 20. století. Opočenské panství rodu zkonfiskovali v roce 1942 Němci, po roce 1945 připadl zámek dekrety prezidenta Beneše do majetku státu. Od začátku 90. let se o zámek soudila dědička rodu Kristina Colloredo-Mannsfeldová, v listopadu Nejvyšší soud definitivně rozhodl, že zámek zůstane státu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.