Lidovky.cz

Brno má rozpočet plný sporů

Česko

  9:21
BRNO - Šest hodin se včera brněnští zastupitelé dohadovali o městském rozpočtu na příští rok. Zazníval křik o přebytku peněz a naopak o vynakládání zbytečných peněz. Občanští demokraté, kteří jsou po šestnácti letech v opozici, vystoupili s mnoha připomínkami i návrhy, nakonec ale neprosadili ani jeden.

Na snímku hovoří ředitel nemocnice U milostrdných bratří Daniel Rychnovský, v pozadí vpravo primátor města Brna Roman Onderka a jeho náměstci. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

„A tak nám prošlo prd. A celý rozpočet jsme prohráli 31 ku 18, dva se zdrželi hlasování,“ zhodnotil na svých internetových stránkách výsledek úmorného jednání bývalý radní a současný zastupitel ODS Petr Paulczyński.

Koalice ve složení ČSSD, lidovci, zelení a hnutí Brno 2006 prosadili, že pro příští rok bude Brno hospodařit s příjmy 9,9 miliardy a výdaji 10,7 miliardy korun. Rozdíl chce vedení města pokrýt z dalších zdrojů, například půjček a dosud nečerpaných prostředků z obligací. Ty však už Brno také musí začít splácet - na dluhovou službu, tedy na úroky a splátky, musí počítat se sumou 366 milionů korun. Celkově má nyní Brno 7,6 miliardy korun dluhů, v přepočtu více než dvacet tisíc korun na obyvatele.

Opozice kritizovala i to, že radní si nechali schválit pověření, aby mohli sami měnit investice zahrnuté v rozpočtu. To dosud podléhalo zastupitelstvu, které tak mohlo například zablokovat výrazně předražené stavby. Nyní bude stačit, pokud radní najdou nevyužité peníze v jiné položce příslušné části rozpočtu. Primátor Roman Onderka oznámil, že nové pravidlo radě umožní zadávat investice pružněji a nenastanou situace, kdy nevyčerpané peníze zastupitelé dělili obvykle až další rok. Členové ODS se sice pokusili změnu zvrátit, ale marně. Po schválení rozpočtu opustili jednání. „Opatřením se totiž omezuje kontrolní činnost zastupitelstva vzhledem k rozpočtu,“ míní Karel Hledík z ODS.

K protestujícím se přiřadili také starostové městských částí, jimiž jsou v Brně většinou právě občanští demokraté. Ti upozornili, že zatímco provozní výdaje magistrátu se soustavně zvyšují a více peněz dostávají také městské firmy, městské části dostanou stejně prostředků jako letos. „Při nárůstu cen a očekávané inflaci to je další omezení našich pravomocí. Může to znamenat například zmenšení frekvence blokových čištění či údržby zeleně,“ poznamenal předseda zastupitelů za ODS a starosta Brna-severu Leo Venclík. Ten již před zasedáním prohlásil, že je například abnormálně vysoká stamilionová částka vyhrazená na odstranění starého zimního stadionu a jeho nahrazení otevřeným kluzištěm. „Stejně tak se můžeme ptát, proč dotovat provoz městské nemocnice. To podle mne nemá žádnou logiku,“ poznamenal Venclík. Nemocnice Milosrdných bratří však pečuje i o „nevýhodné“ pacienty, například o většinu klientů domovů důchodců, připomněla náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Investice půjdou také na přesun nádraží
V rozpočtu Brna na příští rok tvoří přibližně třetinu investice. Jedna z nejvyšších sum, 208 milionů korun, je příští rok vyhrazena na projekty související s přestavbou železničního uzlu. Dalších 210 milionů korun půjde do stejné oblasti, na přesun tramvajové trati z Dornychu do Plotní ulice.

Opravy vodovodů a kanalizací v Brně přijdou na 396 milionů korun - a jejich součástí je i oprava sítí pod Husovou ulicí. Oprava jeviště Janáčkova divadla si vyžádá 96 milionů korun, dalších 64 milionů tam poputuje na dokončení rekonstrukce.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.