Lidovky.cz

Hraniční kontroly nahradili kuchaři

Česko

  22:15
STARÝ HROZENKOV - Zvučné cimbálovky, půvabné mažoretky, guláš, litry slivovice a řezání symbolické hraniční závory. Tak to ve čtvrtek večer vypadalo na česko-slovenském hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku. Právě tam se poprvé slavil vstup České republiky a Slovenska do Schengenského prostoru, v němž neexistují hraniční kontroly.

Ministři vnitra Česka a Slovenska, Ivan Langer (vlevo) a Robert Kaliňák symbolicky přeřízly hraniční závoru. foto: ČTK

Že kontroly na hranicích definitivně končí ukazovali i kuchaři, kteří v kontrolních kioscích vystřídali příslušníky hraniční policie. Z kontrolních okýnek, kde policie razítkovala pasy, servírovali přítomným guláš.

Mnozí z místních neskrývali dojetí, vždyť po dlouhých letech už nemusí při návštěvě rodin a kamarádů na Slovensku ukazovat na hranicích pasy nebo „občanky“. „Bude to pro nás velká výhoda, hranice byla komplikací. Měly jsme na slovenské staně zahrádku, těžko se nám tam jezdilo. Hranice byla mnohdy také skutečným rozdelením rodin, to si jen málokdo dokáže předsatvit. Na konec hranice se těším,“ řekla Anna Staníková, jedna z místních žen, která se přišla podívat na slavnost, kterou Hrozenkov dlouho nezažil.

Ministři si razítkovali pasy
Hranice mezi Českem a Slovenskem ve Starém Hrozenkově nebyla vybrána náhodou, Skvělé příhraniční vztahy mezi obyvateli slováckého regionu a sousedy ze Slovenska jsou známé. Stejně vřelé jsou také vztahy mezi českým a slovenským ministrem vnitra Ivanem Langerem a Róbertem Kaliňákem. Právě oni symbolicky přeřízli červeno-bílou hraniční závoru a oslavili tak opětovné „spojení“ Česka a Slovenska. Ministři si také vzájemně orazítkovali pasy. Událost přenášely česká i slovenská televize.

Langer dnes připomněl, že hraniční přechod ve Starém Hrozenkově funguje již 15 let. "Jsem rád, že tento okamžik nastal. Dnes jsme definitivně přeřízli závoru a od teď už můžeme společně se Slovenskem stavět jen a jen cesty," řekl ministr. Zmíněná budoucí spolupráce, kterou si Langer od zrušení hranic slibuje, už přitom začala.

Česko darovalo Slovensku několik policejních aut vybavených infračervenou kamerou pro kontroly v noci. Slovensku taková auta, která bude hraniční stráž používat na slovensko-ukrajinské hranici, chyběla a země tak nesplňovala přísné požadavky. Pokud by příslušné vybavení Slovensko nemělo, zkomplikoval by se vstup do schengenského prostoru i pro Česko.

Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí Evropské unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní k nim přibudou všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru, který požádal o odklad vstupu.

Schengenský prostor je založen na tom, že když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko bude po jeho rozšíření sousedit pouze se státy, které jsou do prostoru rovněž začleněny, takže nebude například na rozdíl od Slovenska mít žádnou vnější hranici prostoru. Od března příštího roku nebudou hraniční kontroly ani na mezinárodních letištích při cestách do/z jiného schengenského státu.


Další podrobnosti
o rušení státních hranic
a vstupu Česka do schengenského prostoru
si přečtěte v pátečním vydání deníku


 

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.