Lidovky.cz

Mléčná válka na jihu Čech

Evropa

  11:21
PRAHA - Zástupci největší české mlékárny Madeta mlékařského družstva Jih se na výkupní ceně za mléko nedohodli. Stále tak není jasné, zda výrobci v březnu ukončí dodávky mléka do Madety. To by pro ni mohlo znamenat zavření závodů v Českých Budějovicích a ve Strakonicích. Představitelé Madety i družstva Jih po včerejším jednání sice ke shodě nedospěli, ale přesto podle nich naděje na akceptovatelné řešení trvá.
„Myslím, že jsme postoupili o krůček dál, abychom situaci vyřešili. Příští pátek budeme řešit otázku kupní smlouvy ohledně objemů, cen a délky smlouvy,“ řekl pro LN místopředseda družstva Zdeněk Houška. Podobně situaci vidí i ředitel Madety Milan Teplý. „Z dnešního jednání, které bylo věcné, mám celkem příjemný pocit,“ uvedl.

Sdružení Jih, jež zastupuje 212 zemědělských družstev, vypovědělo Madetě koncem prosince smlouvu kvůli nízké výkupní ceně. Madeta v reakci na to pohrozila uzavřením závodů v Českých Budějovicích a ve Strakonicích. V sousedním Německu, kam farmáři vyvážejí zhruba třetinu produkce, jim mlékárny platí zhruba o 1,50 Kč za litr více. Cena Madety se pohybuje kolem deseti korun.

 Družstvo Jih po Madetě požaduje, aby se zavázala k pevné výkupní ceně za mléko po celou dobu smlouvy. To ale Teplý striktně odmítá. „Nikdo momentálně neví, jak se bude cena surového mléka pohybovat v nadcházejícím období. Ceny klesají a bylo by to pro nás nevýhodné. Proto má Madeta strach akceptovat požadavek Jihu na fixovanou cenu. Začínáme rok nad deset korun,“ uvedl Teplý. Houška k tomu uvádí, že cena mléka se má v Německu zvyšovat až na 12 korun, tolik ovšem družstvo po Madetě nežádá. „My nechceme dotahovat Madetu na tyto ceny, ale stávající situace je neúnosná,“ řekl Houška.

 Nepřijatelná je pro družstvo podle Houšky také pětiletá kupní smlouva, kterou Madeta navrhuje. „My jsme hovořili o roční kupní smlouvě, jakým způsobem budeme cenu tvořit a jak na to bude reagovat celá republika, abychom Madetu neznevýhodnili v rámci ČR,“ objasnil Houška. 
 
Mlékárna zase nemůže podle Teplého souhlasit s dvouměsíční výpovědní lhůtou, již navrhuje družstvo Jih. „Smlouvy na dodávku zboží děláme na rok a déle,“ podotkl Teplý s tím, že by takové kontrakty pak nemohl dodržet. 

Přes neshody ohledně ceny a smlouvy Houška zdůrazňuje vůli družstva neodvádět celou produkci do zahraničí. „Prioritní je řešit a uplatnit mléko v rámci České republiky,“ dodal Houška. Výkupní ceny surového mléka jsou z nových členských zemí EU v Česku nejvyšší.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.