Lidovky.cz

´Premiér by se měl od stravenek distancovat´

Česko

  18:20
PRAHA - Premiér Topolánek by měl odmítnout spojitost se stravenkovou aférou, nebo rezignovat. Vyzval ho k tomu Jiří Paroubek, který reagoval na zprávy o loni schváleném zvýhodnění stravenek. V pondělí se objevily informace o tom, že daňové úlevy na stravenkách se do konečné verze reformy veřejných financí dostaly jen díky lobbyistickým tlakům. Topolánek se k tomu včera nevyjádřil.

Jiří Paroubek foto: Hynek Glos, Lidové noviny

O tom, že do konečné podoby reformy veřejných financí tak, aby zůstalo daňové zvýhodnění stravenek, byli údajně zapleteni premiérův přítel a rádce Marek Dalík a bývalí poslanci ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří se přidali k vládní koalici, informovala v pondělí Česká televize.

ČSSD podle Paroubka zvažuje, že podá sama v souvislosti se skandálem kolem stravenek trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Šéf nejsilnější opoziční strany nevyloučil ani to, že by mohlo sněmovnu opět čekat hlasování o nedůvěře Topolánkovu kabinetu. "Tohle v každé vyspělé západní demokracii by znamenalo konec vlády," dodal.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se k reportáži České televize nechtěl vyjadřovat. Při odchodu ze sněmovny na dotazy novinářů reagoval: "Nebudu se vyjadřovat k takovým lžím. Vyjádřím se svými činy ve sněmovně. Předložím novelu," uvedl bez dalších podrobností. Nekomentoval ji ani Melčák. Pohanka uvedl, že on lobbistickým tlakům vystaven nebyl. Pro zvýhodnění stravenek prý hlasoval proto, že to považoval za zajímavou výhodu pro určitou část občanů.

Dva miliony je málo, myslí si poslanec ODS

"Já se prostě ohrazuji proti tomu, aby někdo mohl tvrdit, že za
dvoumilonovou odměnu dokázal ovlivnit rozhodování poslanců v Poslanecké sněmovně," uvedl poslanec a daňový expert ODS Michal Doktor. Pokládá za pravděpodobnější, že někdo dokázal vydělat peníze za něco, co nikdy neodpracoval a ani odpracovat nemohl. Předložit chce novelu, která zvýhodnění stravenek zruší.

Také ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka řekl, že jako problém nevidí samu skutečnost, že si společnost najala lobbingovou agenturu, aby prosazovala její zájmy. Otázky podle něj vzbuzují spíše lidé, kteří v lobbingové agentuře pracují. Podle něj mohl být důvod, proč si tak velká společnost najala neznámou agenturu bez většího renomé, právě přítomnost lidí, kteří mají přístup k interním informacím.

Paroubek: Topolánka obklopují gangsteři

Pochybnosti prý vzbuzuje také skutečnost, že vláda nejdříve zdůrazňuje snahu co nejvíce ušetřit a osekat daňové výhody ubírající peníze ze státního rozpočtu, a ve výsledku je přijat zákon, který jen v případě stravenek mohl státu přinést dvě miliardy korun.

"Vypadá to podle této reportáže, že okolí premiéra Mirka Topolánka ovládli političtí gangsteři," uvedl Paroubek s tím, že jde o "korupční osu" Topolánek, Dalík, Melčák, Pohanka. Firmy, které uvedla Česká televize, "zobchodovaly jakousi lobbistickou záležitost.

Zaměstnanecké stravenky tak zůstaly nadále součástí nákladů a za to firma blízká lidem spojeným s Dalíkem má inkasovat zhruba 100.000 eur, což je asi 2,8 milionu korun," argumentoval Paroubek.

"Do celé věci je pochopitelně namočen jak premiér Topolánek, který by měl vysvětlit celou záležitost, tak pánové Melčák a Pohanka," uvedl šéf ČSSD s poukazem na to, že oba poslanci, svými hlasy umožnili přijetí reformy. Sněmovna schválila reformu veřejných financí loni v srpnu těsným rozdílem jednoho hlasu s pomocí přeběhlíků Pohanky a Melčáka. ČSSD podala na reformu stížnost k Ústavnímu soudu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.