Lidovky.cz

Pospíšil zvažuje změnu ve shromažďování

Česko

  7:24
PRAHA - Úřady ani policie si nevědí rady s pochody neonacistů ulicemi českých a moravských měst. Jejich shromážděním, která často připadají na smutná výročí z židovských dějin, nedokážou předem zabránit. Ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi už proto došla trpělivost.
Neonacisté - ilustrační foto

Neonacisté - ilustrační foto foto: Lidové noviny

„Je dobré se zamyslet nad tím, zda bychom se po dvaceti letech platnosti shromažďovacího zákona neměli zamyslet nad určitou revizí,“ řekl Pospíšil v sobotu České televizi. Zpřísnění shromažďovacího zákona by uvítala policie, mezi zákonodárci ale mnoho příznivců není. „Shromažďovací právo je velmi významné. Dnes ho můžeme omezovat kvůli neonacistům, už zítra to ale může být kvůli levicovým silám. Já bych před zpřísňováním velice, velice varoval. Neznám ale konkrétní představy pana ministra,“ řekl poslanec sociální demokracie a člen ústavněprávního výboru Stanislav Křeček.

 Opatrný byl i plzeňský poslanec za ODS Zdeněk Prosek. „Nevidím hlavní problém v tom, že je špatný zákon. Na druhou stranu ale není nikdy na škodu o podobných problémech diskutovat,“ řekl LN.

 Problémy s demonstracemi extremistů řeší i řada jiných států. Německé úřady nejvíce bojují se shromážděními neonacistů. V Polsku pak byly v roce 2005 zakázány „radikální“ pochody homosexuálů. Gayů a lesbiček se musel zastat až Evropský soud pro lidská práva.


Ministr spravedlnosti ale zatím nemá žádnou konkrétní představu, jak by se zákon měl změnit. „Ten nápad vyšel z podnětu plzeňských zastupitelů. Zatím je to ale jen nápad,“ uvedla mluvčí Pospíšila Zuzana Kuncová.

 Debatu nad změnou zákona by uvítala i policie. „Musíme brát v úvahu, že to je právní norma, která vznikla na začátku devadesátých let, kdy byl zájem dát trochu volnost. Případná revize je ale debatou odborníků, do které se policie samozřejmě ráda zapojí,“ uvedl náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii Ivan Bílek.

 Podle politologa a experta na extremismus Miroslava Mareše by se ale zpřísnění zákona mohlo zcela minout účinkem. „Pokud zakážeme extremistické shromažďování, tak je pouze donutíme hledat nové formy a bude o to těžší rozpoznat včas extremisty nebo protizákonné shromáždění a třeba jej zakázat,“ upozorňuje Mareš.

 Úřady, kterým se pochody nelíbí, dnes bojují s neonacisty tím, že jejich nahlášené akce na poslední chvíli zakážou. Než o oprávněnosti zákazu stačí rozhodnout soud, termín nahlášeného pochodu uplyne. To se stalo i v sobotu v Plzni. „Toto je v hrubém rozporu se zákonem a svědčí to o tom, že státní orgány si s dodržováním práva velkou hlavu nedělají.

Podobné pochody jsou rizikem demokratické společnosti. Navíc je otázka, kdo jsou extremisté. Dnes to jsou neonacisté, zítra to budou komunisté a pozítří třeba sociální demokraté,“ dodává socialista Stanislav Křeček.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.