Lidovky.cz

Doležel je nevinný

Česko

  18:32
PRAHA - Zdeněk Doležel slaví. Městský soud v Praze někdejšího tajemníka českých premiérů zprostil obžaloby z pokusu o podvod v případě známém jako "pět na stole v českých". Státní zástupkyně se proti rozsudku na místě odvolala, a bude se jím tedy zabývat vrchní soud.

Někdejší tajemník českých premiérů Zdeněk Doležel u Městského soudu . foto: ČTK

Podle obžaloby si Doležel v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Podvod údajně spočívá v tom, že takovou pravomoc ve svém tehdejším postavení neměl a privatizace již byla v době schůzek téměř rok ukončena.

Doležel tvrdí, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Několik schůzek ale natočila skrytou kamerou televize Nova, která rozhovory obou můžu odvysílala.

Na jednom záznamu říká Doležel Spyrovi, že "na stole bude pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", Doležel souhlasí. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se dohodli se Spyrou v roce 2003. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak prý znamenala účast českého premiéra.

"Nepokoušel jsem se nikoho podvést," prohlásil dnes u soudu Doležel. Naopak Spyra tvrdí, že ho Doležel o úplatek žádal.

"Nikde se o penězích nehovoří"
Soudce Kamil Kydalka dnes v odůvodnění svého rozsudku uvedl, že na žádném záznamu ze schůzek se nehovoří o penězích nebo o společnosti Seta. Sporné je navíc vůbec to, zda Spyra mohl za společnost vystupovat a zda Seta měla o privatizaci zájem. "Nahrávky pořízené televizí Nova jsou navíc velmi nekvalitní a některé klíčové pasáže byly sestříhány," uvedl Kydalka.

Spyra však při své dřívější výpovědi sám přiznal, že jakousi formou
kódované řeči s Doleželem hovořili. Měli například dohodnuté speciální výrazy pro místa schůzek. Nepřímo tak potvrdil Doleželovu obhajobu.

"Doležel byl malý pán"

Bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes jako svědek řekl, že smlouva mezi polským koncernem PKN Orlen a státem o privatizaci Unipetrolu byla uzavřena v červnu 2004 a v době schůzek se už jen čekalo na doplatek za vyšší cenu akcií, o jehož hodnotě měla rozhodnout komise pro cenné papíry na podzim 2005. Privatizaci podle Sobotky v té době již nebylo možné zvrátit.
Stejně se vyjádřil další dnešní svědek, bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Na to byl příliš malý pán," prohlásil k možnostem Doležela ovlivnit privatizaci.


Podle Doležela je celá kauza Spyrovou pomstou za neuskutečněnou schůzku nyní odsouzeného kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, který měl údajně úzké vazby na Setu, s dřívějším ministrem vnitra a expremiérem Stanislavem Grossem. Schůzku se pokusil polský lobbista zorganizovat s pomocí Doležela. Když si prý ale tehdejší ministr Gross zjistil, kdo Pitr je, schůzku odmítl.

Pitr stojí za celou kauzou i podle bývalého premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ten dnes před soudem uvedl, že poté, co celá aféra vypukla, jej o tom prý informovali šéfové zpravodajských služeb.

Vztah případu k Pitrovi naznačil také předseda ČSSD, když upozornil, že po každé schůzce Doležela se Spyrou, lobbista okamžitě Pitrovi telefonoval. "Mě osobně překvapilo, že šéf mého kabinetu se schází s takovým špína člověkem," řekl o Doleželových schůzkách se Spyrou Paroubek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.