Lidovky.cz

Vojtěch: Trénink byl strašnej

Česko

  10:14
Snese se infarkt s léky? Srdeční infarkt a léky na odvykání kouření k sobě rozhodně jdou. Přestat kouřit je totiž vždy to nejlepší, co pro svoje zdraví můžete udělat. Pokud kouříte i přesto, že máte za sebou infakrkt, jste na nikotinu nepochybně silně závislí, a léky proto pravděpodobně budou na místě.

Kouření srdeční infarkty způsobuje (kolem 15 % všech úmrtí na nemoci srdce a cév u nás způsobilo kouření!) a po prodělaném infarktu máte jako kuřák větší šanci na další. I když taková zkušenost vypadá jako dost velká motivace k tomu, aby kuřák už další cigaretu nevzal do ruky, kolem poloviny z nich se ke kouření vrací i po infarktu či voperovaném bypassu. Máme dokonce jednoho pacienta po transplantaci srdce. Pokud jste se rozhodli přestat s náhradní léčbou nikotinem, nic tomu nebrání. I když situace po čerstvém infarktu je v příbalovém letáku uvedena jako kontraidikace, lékař vám jistě vysvětlí, že nikotin je nesrovnatelně bezpečnější alternativa než cigareta. Po této léčbě nebylo prokázáno žádné zvýšení kardiovakskulárního rizika. Naopak, už první den léčby se riziko nemocí z kouření sníží o 30 %! S vareniklinem není už vůbec žádný problém, můžete jej klidně použít. V jeho příbalovém letáku se sice dočtete, že u lidí, kteří užívali vareniklin, byly pozorovány infarkty, ale ty nesouvisely s vareniklinem, nýbrž – s velkou pravděpodobností – s předchozím kouřením.

MUDr. Eva Králíková

26. den Vojtěch: „Trénink byl strašnej“

Šárka (32 let)
Šárka.Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí aromatického přípravku (žvýkačky jí dělají zle)

Šárka:
V úterý jsem se cítila dobře. Byla jsem v Lidovkách na dalším focení a zařizovala jsem věci před dovolenou do Thajska, na kterou jsem odjela včera. Myslím, že v Thajsku, v tom teple, budu mít úplně jiné myšlenky, takže doufám, že na cigaretu si ani nevzpomenu.

MUDr. Králíková: Přeji krásný pobyt v Thajsku. Když si bude člověk dávat stranou peníze, které by utratil za cigarety, za pár měsíců nekouření si na takovou dovolenou ušetří.

Vojtěch (29 let)
Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklinVojtěch.

Vojtěch: Úterní trénink byl strašnej. Měl jsem nového trenéra na fyzičku a dělali jsme speciální cviky na břicho. Thai box už byl pak lepší. Ve středu mě čekalo běhání. Došly mi léky na odvykání, takže pro ně musím do Centra co nejdřív zaběhnout. Už totiž cítím, že jsem podrážděnej a že mi něco chybí – tedy že mi chybí kouření. Když jsem léky bral, ten pocit jsem neměl.

MUDr. Králíková: Pro léky si přijďte co nejdříve.

Jan (33 let)
Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan, top manžer.Jan: V úterý jsem s kolegou –kuřákem vedl diskusi, zda zakázat kouření ve veřejných prostorách. Přistihl jsem se, že začínám být vnitřně na straně nekuřáků, takže to je zřejmě posun správným směrem. Chuť na cigaretu jsem včera vůbec neměl.

MUDr. Králíková: Váš vnitřní pocit je důležitý. Doufejme, že se nekuřáckých prostor dočkáme brzo.






Monika (25 let)

Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičkyMonika.

Monika: Cítím se v pohodě. Měla jsem večerní službu v práci a pak jsem ještě něco stěhovala. Mám se teď líp než o víkendu, už mi ani nepřijde, že jsem někdy kouřila. Když vidím své kamarády kuřáky, kteří by také chtěli přestat, ale vymlouvají se, že nemají čas chodit do Centra a podobně, jsem ráda, že jsem to zvládla. Začnu taky zase chodit na aerobik. Předtím jsem s ním musela přestat, protože jsem při něm kvůli kouření málem vyplivla plíce.

MUDr. Králíková: Gratuluji. Zeptejte se kamarádů, kolik času prokouřili. I když budeme na vykouření cigarety počítat jen 5 minut, jedna cigareta vám zkrátí život v průměru o 11–30 minut. Na odvykání kouření je skutečně dobré se důkladně připravit. Abychom v tom někomu mohli pomoci, nestačí říct mezi dveřmi „nekuřte“. Proto si myslím, že ony zhruba 3 hodiny, které u nás kuřák stráví při úvodních návštěvách, se mu bohatě vyplatí.

Radim (27 let)
Radim.Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim: Žádná změna – mám se stále dobře. Byl jsem na focení v Lidovkách. Z focení jsem vždycky nerzvózní, ale zas ne tak, abych měl pak chuť na cigaretu. Už si přijdu, jako kdybych v životě nekouřil. V úterý jsem si dokonce zapomněl vzít prášek. V tomhle jsem hroznej, prášky nemám rád a nikdy je neberu tak, jak bych měl. I když je pravda, že ty na odvykání kouření jsem užíval pravidelně, jak to šlo.

MUDr. Králíková: Tento prášek nevnímejte jako „prášek“, ale jako něco, co nahrazuje cigaretu. Pokud jde opřísun chemikálií do těla, z cigarety to bylo několikatisíckrát víc, akorát jste to nepolykal v tabletě a nezapíjel vodou. Neuvědomil jste si tak, co do sebe dostáváte. I když máte abnormálně bezproblémový průběh, rozhodně bych doporučila užívat tyto léky nejméně 3 měsíce, raději ale 6 měsíců – pak je úspěšnost větší. Jeden z důvodů, že se cítíte tak dobře, je právě působení léku. Nepodceňujte svou závislost, uvědomte si, jak dlouho jste kouřil. Půlroční léčba je proti tomu jistě krátká.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.