Lidovky.cz

Motejl: DNA nebylo odebíráno vždy legálně

Česko

  18:26
BRNO - Biologické vzorky, které byly odebírány vězňům a staly se součástí Národní databáze DNA, nebyly pořizovány vždy legálně. S tímto tvrzením přišel ombudsman Otakar Motejl, tvrdí, že databáze nemá oporu v zákoně a z právního hlediska je sporná. Navrhuje, aby byly zničeny vzorky vězňů, kteří o to požádají.

Otakar Motejl foto: Lidové noviny

Policie ale hodlá navzdory Motejlovu postoji nadále vzorky DNA odebírat. Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké totiž stanovisko veřejného chránce lidských práv není právně závazné. "Odběr nám dovoluje zákon o policii i trestní zákon. Navíc máme souhlasné vyjádření odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra," řekla Kopecká. Důvodem pro změnu postoje policie by podle ní bylo rozhodnutí soudu nebo státního zastupitelství.

Motejl: Tyto vzorky nelze použít jako důkaz
V budoucnu je podle Motejla nutné zákonem stanovit, za jakých okolností je možné databázi DNA vytvářet. Nelze ji budovat jen na základě interního pokynu policie, jak je tomu dosud. Biologické vzorky do databáze je možné odebírat jen vězňům, kteří s tím vysloveně dobrovolně souhlasí. Ombudsman vyzval Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci, aby se problémem zabývala. Podle mluvčí pražského vrchního zastupitelství Ireny Válové zatím žalobci jeho stanovisko neobdrželi.

Veřejný ochránce práv varoval před tím, že za současné situace hrozí, že již odebrané vzorky DNA nebude možné použít v trestních řízeních jako důkazy, protože byly odebrány nezákonně. Podle současného zákona by vzorky DNA neměly být uchovány poté, co bylo vyneseno rozhodnutí v případu, pro který byly pořízeny.

Některé vzorky zničila voda
Policie se však kromě kritiky ombudsmana a kontroly Úřadu pro ochranu osobních údajů musí potýkat i s dalším problémem. Centrální laboratoř na analýzu vzorků DNA totiž minulý týden vytopila voda z prasklého kotle."Voda protekla přes tři patra až do suterénní místnosti, kde je právě tato laboratoř. Byly zasaženy některé přístroje a zničena část DNA vzorků,“ potvrdila LN mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká. Podle ní vedení kriminalistického ústavu ještě neví, kolik vzorků bylo zničeno. „Odhadují to na několik desítek. Jestli to byly i vzorky vězňů, není v tuto chvíli jisté.“ Škoda v laboratoři, která měla analyzovat vzorky z celé republiky, se odhaduje na dvanáct milionů korun.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.