Lidovky.cz

Tmavý oblek je nutností

Česko

  9:50
PRAHA - Volba prezidenta je podle protokolu tou největší událostí, které se vyrovná snad jen návštěva amerického prezidenta nebo britské královny.

Ve Španělském sále zákonodárci zvolí nového prezidenta. foto: Lidové noviny

S tím souvisí nejen ceremoniál a postupy volby, které jsou dané dokonce ve speciálních zákonech, ale také i to, co mají mít lidé během takové volby na sobě. Přijít tedy na Pražský hrad v minisukni a ve vytahaném tričku by bylo velké faux pas.

„Volba nejvyšší hlavy státu je mimořádná událost. Každý, kdo se bude pohybovat ve Španělském sále na Hradě, musí být patřičně oblečen,“ říká Ladislav Špaček, současný odborník na etiketu a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla.

„Pro muže platí, že musí mít tmavý oblek, bílou košili, kravatu, kožené šněrovací boty. Ženy krátké šaty nebo kostým, punčochy a lodičky. Pokud budou takto oblečení, bude to v pořádku,“ nechal se slyšet Špaček.

281 volitelů, oba kandidáti na prezidenta, jejich příbuzní, pozvaní hosté a hrstka z řad veřejnosti si pravděpodobně nedovolí přijít v rozdrbaných šatech, neupravení, Špaček si ale neodpustil rýpnutí do novinářů.

„Zvláštní skupinou jsou novináři. Ti často nedbají jakýchkoliv pravidel. Přijdou, jak se jim umane. Zapomínají, že jsou přítomni volbě prezidenta. A to platí i pro fotografy,“ řekl Špaček.

Prezidentská volba byla velkou událostí nejen dnes, ale také v historii. Tomu odpovídá také vývoj oblečení. Například při volbě T. G. Masaryka v roce 1918 byl normou žaket a černý oblek. „Tehdy se to odehrávalo přes den. Normy a pravidla byly výrazně odlišné,“ řekl Špaček

Po druhé světové válce se pravidla trochu uvolnila. Doba „buržoazních“ žaketů byla pryč a komunističtí poslanci se při volbách objevovali v často nepadnoucích oblecích.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.