Lidovky.cz

Vítězem je Václav Klaus!

Česko

  18:25
PRAHA - Prezidentem republiky se opět stal Václav Klaus. Především zákonodárci ODS přivítali ve Španělském sálu Pražského hradu jeho zvolení potleskem a jásotem. Většina přítomných poslanců a senátorů pro něho zvedla ruku ve třetím kole druhé volby. Ve všech kolech získal 141 hlasů.SLEDOVALI JSTE VOLBU ON-LINE

Václav Klaus při volbě foto:  František Vlček, Lidové noviny

Klaus zvítězil nad druhým kandidátem Janem Švejnarem až ve třetím kole, kdy se hlasy přítomných poslanců a senátorů sčítají. Klausovi dal ve třetím kole hlas i  poslanec Evžen Snítilý (ČSSD) a lidovecký senátor Josef Kalbač.

Grafika: Kompletní výsledky druhé volby

Jak se volilo ve třetím kole
 Jak se volilo v druhém kole
Jak se volilo v prvním kole

Po vyhlášení výsledků Klaus poděkoval za důvěru. "Oceňuji důstojný průběh dnešní volby. Snad se z té minulé poučíme do budoucna. Chci vás ujistit, že oba mé kandidátské projevy platí. Doufám, že jim bylo dobře rozumět," řekl znovuzvolený prezident. Rozpolcenost, která "zde byla demonstrována se nesmí opakovat," řekl Klaus. "Budu prezidentem všech občanů ČR a budu prezidentem vás všech," uzavřel prezident.

První projev Václava Klause po zvolení


SLEDOVALI JSTE VOLBU ON-LINE
VŠE O PREZIDENTSKÉ VOLBĚ
PODÍVEJTE SE NA FOTOGALERII

Švejnar pogratuloval Klausovi a poděkoval všem volitelům, kteří mu vyjádřili důvěru, a všem, kdo se podíleli na jeho kampani. Další poděkování směřoval k občanům. Prohlásil, že se stal politickou, nikoli stranickou osobou. "Věřím v úspěch České republiky a udělám vše pro to, abych ji podpořil," uvedl na závěr krátkého projevu.

Poražený kandidát později označil Klausovo vítězství jako hodně těsné. "Neberu to jako porážku, ale jako velký úspěch. Současný prezident vyhrál hodně těsně." Švejnar dále uvedl, že se zúčastní zasedání ČSSD a zasedání ostatních klubů, které ho podporovaly.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek v první reakci řekl, že blahopřeje Klausovi. Řekl ale, že za zvolení vděčí lobbistické činnosti ODS. Paroubek se také opět velmi kriticky vyjádřil k šéfovi komunistů Vojtěchu Filipovi, za jeho postoj v dnešní volbě.

ODS pro svého kandidáta sehnala dostatečný počet zákonodárců, proto souhlasila s veřejnou volbou. V prvním ani v druhém kole druhé volby nikoho senátoři a poslanci nezvolili. Nicméně Klaus dostal v obou kolech 141 hlasů, což mu v tom třetím stačilo. Jan Švejnar měl v prvním 136 hlasů. Ve druhém zůstal Klausovi stejný počet hlasů, Švejnarovi deset ubylo. Ve třetím dostal poaržený 111 hlasů.

Předtím, než zákonodárci začali volit, oznámila europoslankyně Jana Bobošíková, že souboj o post prezidenta vzdává. Svým krokem  tak nepatrně zlepšila vyhlídky Švejnara.

"Nechci prodlužovat to, co se děje na Pražském hradě. Názor jsem změnila po rozhovoru s  Vojtěchem Filipem, který mi sdělil, že pro mě nevyjednal podporu," řekla Bobošíková při odchodu ze Španělského sálu.

Jak dopadlo druhé kolo volby
----  senát
pro
senát
proti
sněmova
pro
sněmovna
proti
celkem pro celkem proti
Klaus 48 21 93 102 141 123
Švejnar 32 32 94 83 126 115


Europoslankyně neprozradila, koho by volila ona. Sdělila pouze, že šéf komunistů jí potvrdil, že jeho strana nepodpoří Václava Klause. Bobošíková také připustila, že se při volbě zviditelnila.

Levice se rozhádala
Filip také slíbil, že KSČM v prvním a druhém kole podpoří Švejnara, aby měl současný prezident soupeře a ve třetím budou mít komunistépovoleno volné hlasování.

Postup KSČM při vyjednávání o prezidentských kandidátech výrazně zhoršil vztahy mezi nimi a ČSSD. Lídři levicových stran se vzájemně obviňovali z toho, že se nedokázali sjednotit a úspěšně bránit zvolení kandidáta ODS Klause.

Jak dopadlo první kolo volby
----  senát
pro
senát
proti
sněmova
pro
sněmovna
proti
celkem pro celkem proti
Klaus 48 21 93 98 141 119
Švejnar 32 33 104 81 136 114


Komunistická strana by podle  šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka měla v budoucnu dělat "rozumnější politiku," pokud chce být partnerem ČSSD. Podle Filipa není korektní, že Paroubek odpovědnost za neúspěch Švejnara "hází" na KSČM.

Úryvek z projevu Václava Klause


Klaus byl pro veřejnou volbu
Všichni tři kandidáti dopoledne přednesli své projevy. Klaus se v něm překvapivě přiklonil k veřejnému hlasování. K tomu také došlo, i když šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) oběma komorám parlamentu znovu navrhl, aby volily tajně.

Po kandidátech vystupovali na jejich podporu jednotliví zákonodárci. Většina z nich ale mluvila hlavně o politické kultuře a snahách o její pozvednutí. Vraceli se k informacím o úplatcích a zastrašování volitelů v uplynulém týdnu a v té souvislosti i k otázce formy hlasování. To, co provázelo první volbu, bylo podle většiny nedůstojné a neslušné.

Projev se lehčeji rozhodně četl prezidentovi Klausovi, kterému přibyl jeden hlas. Poslanec Evžen Snítilý se rozhodl dát ho současné hlavě státu.

Prezident Václav Klaus se překvapivě přiklonil k veřejné volbě hlavy státu. Týden, který uplynul od první volby prezidenta, označil za chvíle demagogie, nepravd a dalších nehezkých věcí, na které veřejnost dlouho nezapomene. Spory o volbu hlavy státu podle něj svědčí o silné polarizaci české politické scény a "nekooperativnosti" politického života. Jsou však podle něj jen "špičkou ledovce". Projev koncipoval jako kratší než ten, který pronesl ve Španělském sále před týdnem. "Důstojnost prezidentské volby je hodnotou samou o sobě," komentoval situaci, kdy byli volitelé zastrašováni a vydíráni. Konstatoval, že před týdnem bilancoval a nabídl zkušenosti a celoživotní lásku k vlasti. Zatímco před týdnem mluvil zhruba 20 minut, jeho druhý projev byl o polovinu kratší.

Klause prý Snítilý volil, protože ho zná, zvážil prý všechna pro i proti. Mrzelo ho, že mateřská strana jeho rozhodnutí, k němuž dospěl minulý týden, nepochopila. Snítilého za jeho postoj vyloučili z poslaneckého klubu ČSSD.

Poslanec prohlásil, že se dál cítí být duchem sociální demokrat. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ho vyzval, aby se vzdal poslaneckého mandátu, Snítilý to ale nemá v úmyslu.

Paroubek dopoledne řekl, že pokud by Klaus obhájil funkci, nemůže ho takový úspěch ani těšit. Do čela státu by se totiž podle Paroubka dostal zásluhou lidí, na nichž "ulpívá podezření z politické korupce".

"Jestliže tato společnost vidí za každým svobodným rozhodnutím igelitové tašky (s penězi), to mě může být akorát tak líto... Já jsem prostě na rozdíl od jiných sociálních demokratů, kteří před pěti volili Václava Klause v tajné volbě a neřekli to, tak já jsem to řekl i ve veřejné volbě," reagoval Snítilý.

Prezidentský kandidát Jan Švejnar by byl prezidentem, který sjednocuje, nevyvolává vášně a obnoví důvěru občanů v politiku. Ve svém projevu uvedl, že by prosazoval Českou republiku bez bariér. Ovšem poslední dny před prezidentskou volbou podle něj ukázaly, že není možné bourat "veškeré meze". Tlak, jemuž byli v těchto dnech vystaveni někteří zákonodárci, je podle něj nepřípustný. Švejnar ho odsoudil. Stejně jako Václav Klaus se tak vyslovil k uplynulému týdnu po první volbě hlavy státu. Na rozdíl od svého protikandidáta se však vrátil i k tezím o budoucnosti země, které nastínil už při prvním projevu minulý pátek.

Zdá se tedy, že sociální demokracie po Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi ztrácí od voleb již třetího poslance. Melčák i Pohanka podporují také Klause. Snítilý zdůraznil ale, že jeho postoj k vládě se nemění. Nechce prý následovat příkladu Pohanky s Melčákem, kteří kabinet Mirka Topolánka tolerují a v klíčových věcech hlasují s koalicí.

Při předchozí, tedy první prezidentské volbě, Snítilý ze zdravotních důvodů společnou parlamentní schůzi na Hradě opustil. Předtím ale nehlasoval pro žádného z uchazečů o funkci hlavy státu.

Spekulovalo se o tlaku, jemuž Snítilý údajně čelil. Občanští a sociální demokraté se ale z vytváření tohoto tlaku obviňovali navzájem. Paroubek dnes uvedl, že dosud nesouhlasil s názory, že Snítilý by měl být vyloučen i ze strany, nyní už tomu prý ale bránit nehodlá.

Zelená Zubová zůstala v posteli
Ve Španělském sálu Pražského hradu chyběla poslankyně zelených Olga Zubová, což dále snižovalo Švejnarovy šance. Olga Zubová
Podle poslankyně zelených Věry Jakubkové je Zubová po operaci a v noci byla na pohotovosti.

Poslankyně přes den se stranickými kolegy nekomunikovala. Poslala prý pouze zprávu SMS s tím, že telefon "předá manželovi a usne". Zubová se na podzim ucházela o křeslo ministryně školství, zelení ji nedávno zvolili do čela republikové rady.

Chování Zubové podle šéfa Zelených Martina Bursíka poškodilo Stranu zelených a "krutě" zasáhlo do dosud jednotného postoje nejmenší vládní strany, která si na Hradě přála Jana Švejnara. "Základní lapsus, který je neomluvitelný, je ta forma a načasování toho oznámení," prohlásil Bursík.

Se Zubovou se až po volbě spojila Česká televize, které poslankyně potvrdila, že v úterý absolvovala operaci a dnešní stav s tím mohl souviset. "Bylo mi špatně, v jeden okamžik jsme omdlela v autě," řekla Zubová, která celý den proležela v posteli.


Prezidentská kandidátka Jana Bobošíková varovala před korupcí a mafiánskými praktikami, které podle ní provázejí volbu hlavy státu. "Řítíme se do propasti mafiánského režimu," upozornila ve svém dnešním projevu ve Španělském sále Pražského hradu. Kritice podrobila také reformní kroky současné vlády a vyslovila se pro podporu dětí a zachování národní identity. Bobošíková, kterou do boje o Hrad vyslali komunisté, kritizovala chování zákonodárců při volbě prezidenta republiky. Španělský sál, kde se prezident volí, byl podle ní degradován na pouhé tržiště. Chybí souboj kvalifikovaných argumentů, postěžovala si.

Společná schůze sněmovny a Senátu, kde zákonodárci volili prezidenta, začala krátce po 10:00. Kromě Klause a Švejnara kandidovala ještě Bobošíkové, kterou prosazovalo 17 komunistických poslanců. Její šance ale byly ale mizivé.

Volební komise sněmovny a Senátu ještě před začátkem jednání ověřila, že všichni tři kandidáti splňují zákonné podmínky pro zvolení hlavou státu. Musí jim být více než 40 let, musí být českými občany a prezidentský úřad nesměli zastávat více než jednou. Třiačtyřicetiletá Bobošíková, pětapadesátiletý Švejnar a samozřejmě i šestašedesátiletý Klaus těmto podmínkám vyhověli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.