Lidovky.cz

Premiéra za medaili pro Mašíny udali

Česko

  15:50
BEROUN - Netrvalo to dlouho. Jen pár hodin poté, co média zveřejnila záměr Mirka Topolánka udělit Josefu a Ctiradovi Mašínovým medaili, už čelí premiér trestnímu oznámení. Ke státnímu zastupitelství v Berouně ho podal Jaroslav Brehovský. Podle něj se Topolánek oceněním bratrů Mašínů dopouští trestného činu. Topolánkův záměr odsoudil i předseda KSČM Vojtěch Filip. "Jsou to vrazi a premiér i vláda tím ztrácí legitimitu," řekl Filip.

Josef Mašín a jeho bratr rozdělují českou společnost. foto: Ondřej NěmecLidové noviny

Čestnou medailí Topolánek předal Josefu Mašínovi na půdě české ambasády ve Washingtonu. Premiér řekl, že ocenění uděluje on osobně s nikým ho prý nekonzultoval.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra s rozhodnutím premiéra souhlasí. "Souhlasím a jsem rád," uvedl Vondra pro Lidovky.cz. Brehovský ale soudí, že udělením medaile ministerský předseda schvaluje spáchání trestného činu, a tím naplňuje skutkovou podstatu paragrafu 165 trestního zákona.

Trestní zákon, § 165
§ 165 Schvalování trestného činu
(1) Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá.
Trestní oznámení prý podal elektronicky zhruba hodinu před polednem. "My to přijmeme, postoupíme policii, která by to měla do měsíce začít prověřovat," uvedla k dalšímu postupu pracovnice zastupitelství. Zda zastupitelství trestní oznámení na Topolánka skutečně přijalo, bude vědět odpoledne.

Filip: Tato vláda tím skončila

Topolánkův čin odsoudil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Mašínové jsou podle něj vrazi, a pokud je premiér ocení, jeho vláda ztrácí legitimitu. "Vrah nemá být oceněn, vrah je vrahem a vrahem zůstane," prohlásil Filip.

Topolánek podle něj vyznamenáním pro Mašíny přispívá k vyvolávání nenávisti vůči komunistům a podrývá legitimitu své vlády. "Tato vláda tímto činem skončila. Ať vládne třeba do roku 2010, ale její legitimita tímto činem skončila," řekl komunista.

Topolánek už loni na podzim při projevu ke Dni NATO v Ostravě označil bratry Mašíny za „hrdiny protikomunistického odboje“. Ctirad a Josef Mašínové založili po únoru 1948 odbojovou skupinu a po jejich útěku na Západ za nimi zůstalo šest mrtvých.

Jejich činy rozdělují českou společnost. Část lidí je považuje za hrdiny, část za vrahy. Až dosud o nich pochvalně nemluvil žádný český premiér. Velmi rezervovaní byli i dosavadní čeští prezidenti Václav Havel a Václav Klaus. I proto Mašínové už léta marně čekají na státní vyznamenání.

Někteří politici, hlavně opoziční, za to premiéra po jeho podzimním vyjádření kritizovali. Například předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že Topolánek chce „rozdělovat společnost, místo aby ji spojoval“. „Samozřejmě nikdo nezpochybňuje antikomunismus Mašínů a jejich touhu po svobodě, ale přece jenom je tady určitá kontroverznost v tom, že zaútočili na lidi, kteří se s režimem jenom vezli, kteří nebyli aktivní vykonavatelé,“ prohlásil na podzim expremiér Paroubek.

Ještě ostřeji se ozval šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. „Rodiny obětí řádění bratří Mašínů by panu Topolánkovi jen těžko odpouštěly. Musely by si myslet, že se pan premiér dočista zbláznil.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.