Lidovky.cz

Důchodcům nemoci nevadí

Česko

  8:19
PRAHA - Celý život jste kouřili a pili? Možná to na stará kolena odnesete duševní chorobou. To je jedno z překvapivých zjištění, která přinesl výzkum s názvem Sonda do života seniorů. Šetření mezi několika stovkami starších lidí provedla Unie pacientů.

Ilustrační foto. foto: ČTK

 Důchodci odpovídali formou dotazníku na témata týkající se jejich života. Kromě jejich vztahu k alkoholu a kouření se jich Unie pacientů vyptávala například na to, jestli v mládí pravidelně souložili. Jde o první takto zaměřený výzkum v této věkové skupině.

Zajímavé jsou zejména výsledky ukazující na to, že lidé holdující alkoholu a kouření

Jak žijí čeští senioři
 Nadváha                               31 %
 Alkohol pravidelně                  5 %
 Cigarety denně                     32 %
 Duševní choroba                   52 %
 Potíže s chůzí                        57 %
 Občasné bolesti                    62 %
 Občasné úzkostné stavy       58 %
 Manželství 20 let a více         60 %
 Stoprocentní věrnost            78 %
 V zaměstnání 25 a více let    72 %

Zdroj: Výzkum Unie pacientů
ve stáří častěji trpí nějakou duševní chorobou než abstinenti a nekuřáci. Unie pacientů však upozorňuje: takto doslova výsledky interpretovat nelze. Je totiž pravděpodobné, že lidé mající sklony k duševním poruchám měli (či mají) rovněž sklony k častějšímu pití a kouření.

 Gerontologa Roberta Kučeru na výsledcích nejvíce překvapila jiná věc týkající se tabáku a alkoholu. „Ve společnosti obecně panuje názor, že kdo v mládí pil a kouřil, je ve stáří nemocný. To je pravda, to je podloženo výzkumy,“ říká Kučera. „Veřejnost však má zároveň pocit, že kdo je ve stáří nemocný, je z toho nešťastný. To ale výsledky výzkumu vůbec nepotvrdily,“ uvedl gerontolog Kučera.

 Lidé, kteří v mládí pili nebo kouřili, jsou totiž ve stáří stejně spokojení či nespokojení jako abstinenti a nekuřáci. „Překvapilo mě, jak je to vyrovnané. Jsou to zajímavé výsledky a určitě je budeme ještě podrobněji zkoumat,“ řekl Kučera.

Podle zjištěných dat pravidelně kouří třetina seniorů, dalších dvacet procent pak vypovědělo, že kouřili, ale už přestali. Co se týká alkoholu, ukazuje se, že s věkem slábne chuť. Skleničku si dá pravidelně asi pět procent důchodců, v mládí se však často opíjela téměř třetina z nich. Další téměř třetina uvedla, že se napila spíše příležitostně.

 Senioři v průzkumu vzpomínali i na to, jak často měli v produktivním věku sex. Nejčastěji se to dělo jednou až třikrát do týdne. Výsledky pak ukázaly, že ve skupině lidí holdujících alkoholu byl sexuální život o dost chudší než u těch, kteří byli ohledně pití soudnější.

 Dotazníkový průzkum probíhal v domovech důchodců a léčebnách. Ačkoliv má řada lidí problémy s pohyblivostí, bolestmi či depresemi, většina jich hodnotí svůj stav pozitivně. Když totiž měli na škále od 1 do 100 zakreslit svůj pocit z momentálního zdravotního stavu, polovina svou čárku umístila mezi 50 a 74 bodů. Další téměř třetina pak zaškrtla 75 až 100 bodů. Průměrně senioři své zdraví hodnotí dobře -na 64 bodů ze 100.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.