Lidovky.cz

Bonus pro důchodce spolyká sedm miliard

Česko

  11:09
PRAHA - Topolánkova vláda udělala krok k tomu, aby mohla kvůli neočekávaně vysokému růstu cen ještě letos přidat důchodcům. Schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, která umožňuje penze mimořádně valorizovat tehdy, pokud růst cen překročí pět procent. Dosud to bylo deset procent.
Důchodci - ilustrační foto

Důchodci - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Ministr práce Petr Nečas (ODS) plánuje zvýšit penze od srpna v průměru o 465 korun. Aby důchodci dostali přidáno, musí novelu ještě schválit parlament a podepsat prezident. "Na konci letošního roku by tak průměrná starobní penze měla činit 9600 korun," uvedl Nečas po jednání vlády.

Letos na začátku roku se důchody zvedly v průměru o 3,9 procenta, tedy o 346 korun. Průměrná penze tak činí 9111 korun. Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná. Od ledna vzrostla o 130 korun na 1700 korun. Druhý díl je procentní. Stanoví se podle výdělků a odvodů. Zatím není jasné, jak by se mohly po mimořádné valorizaci jednotlivé části upravit.

Snížení hranice inflace pro valorizaci důchodů je podle něj změnou, kterou vláda zřejmě využije i v budoucnu, a to v souvislosti se srovnáváním cen v České republice a v eurozóně. "Nebojím se toho, že bychom museli valorizovat často, odhad je takový, že v dlouhodobém horizontu se bude inflace pohybovat okolo dvou tří procent, nelze ale vyloučit jednorázové vykmitnutí," konstatoval ministr.

Důchody je podle současného zákona možné valorizovat k 1. lednu. Mimořádně se mohou zvýšit jen tehdy, když růst cen překročí deset procent. Ceny se v lednu meziročně zvedly o 7,5 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Stejný meziroční růst se zopakoval i v únoru.

Důchody se od ledna zvýšily o 3,9 procenta. Za období od loňského srpna do letošního ledna se podle ministra ceny zvedly o 5,1 procenta. O stejné procento navrhuje penzistům dodatečně přidat.

Mimořádná valorizace, kterou plánuje Nečas, by se týkala starobních, invalidních i pozůstalostních penzí. Pobírá je 2,7 milionu lidí. Na důchody se mělo letos vydat asi 298 miliard korun. Dodatečné zvýšení penzí by si podle ministra vyžádalo dalších 6,65 miliardy. Putovat by měly z vybraného důchodového pojištění.

Mimořádné přidávání by systém do deficitu dostat nemělo, uvedl Nečas s tím, že by na důchodovém účtu zbyly tři miliardy. Vláda bude podle něj ještě hledat mimorozpočtový zdroj tak, aby ušetřila celých 10 miliard přebytku důchodového účtu. 

Opozice by vyplácela ještě více peněz
S mimořádnou valorizací souhlasí i opoziční ČSSD. Podle místopředsedy Zdeňka Škromacha sociální demokraté ve zvýšení důchodů vládě bránit nechtějí. Považují ale přidávání za opožděné a malé. Penze by zvedli už od června, a to o 670 korun.

Pokud by s jejich plánem kabinet nesouhlasil, chtějí se vrátit ke svému záměru. Původně navrhovali, aby starobní důchodci dostali jednorázově 6000 korun. Škromach řekl, že by to stálo asi 12 miliard. Podle Nečase by ale hrozil důchodovému systému propad do schodku.

"Nedovedu si představit, že by si nějaká strana záměr nepodpořila. Nevím, jak by to zdůvodnila," reagoval Nečas na výtky sociálních demokratů. Srpnová lhůta první výplaty vyššího důchodu podle něj vyplývá z termínů přípravy normy. Vláda prý musela počkat na vývoj inflace. Aby bylo možné od srpna penzistům přidat, chce Nečas co nejrychleji nechat záměr posoudit sněmovnou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.