Lidovky.cz

Vylepený Mohamed muslimy nerozhází

Afghánistán

  17:11
BRNO - Desítky plakátů s reprodukcí jedné z karikatur proroka Mohameda, které po otištění v dánských novinách vyvolaly vlnu protestů v muslimském světě i v evropských islámských komunitách, zaplavily centrum Brna. Obrázek Mohameda, jenž má na hlavě místo turbanu bombu se zapáleným doutnákem, doplňuje text Svoboda není zadarmo a podpis Přátelé svobody slova. Kdo plakáty vylepil, se neví.

V brněnských ulicích se objevily plakáty s reprodukcí jedné z karikatur proroka Mohameda. foto: Igor ŠefrČTK

Karikaturu Mohameda a dalších 11 kreseb zveřejnil na podzim 2005 dánský deník Jyllands Posten a v následujícím roce je přetiskly deníky v mnoha zemích. Na kresby reagovali muslimové po celém světě mohutnými protesty, při nichž přišlo o život okolo 150 lidí. Rozvášnění demonstranti rovněž útočili na dánské zastupitelské úřady a vše, co představovalo západní kulturu. Dánská policie letos v únoru zatkla několik lidí podezřelých z příprav vraždy jednoho z 12 kreslířů dánského listu. Některá média na to reagovala opětovným zveřejněním karikatury. Novináři tak chtěli vyjádřit svou
kolegialitu a naznačit důležitost svobody slova pro západní kulturu. Kvůli hrozbám teroristickým útokem uzavřeli nedávno v Berlíně výstavu dánských koláží karikujících různé podoby extremismu včetně náboženského. Poslední velké protesty se uskutečnily v Dánsku, Súdánu a Afghánistánu. Radikální muslimové a muslimští duchovní považují karikatury od počátku za zjevnou agresi proti islámu a za pohrdání muslimy. I umírnění imámové však zveřejnění kreseb považovali za nevhodné a neuctivé. Zobrazování Mohameda je pro muslimy velmi citlivou otázkou.

Členy islámské komunity v Brně plakáty překvapily. Žádné protesty ale nechystají.
"Lidé, kteří to vylepili, se nás patrně snaží naštvat. To nás ale nerozhází," řekl člen islámské nadace, která působí při brněnské mešitě, Hani Baloush.

Předseda nadace Muníb Hasan dokonce na zprávy o výlepu plakátů reagoval s úsměvem s tím, že vše považuje za "velmi nevydařený žert lidí, kteří o Mohamedovi nic neví". Baloush zdůraznil, že k jakémukoli protestu proti muslimům v Brně není důvod.

Letos tomu bude deset let, co byla postavena ve Vídeňské ulici mešita, v níž se k modlitbám schází 120 věřících. "Se sousedy vycházíme dobře. Přestože stavba mešity nebyla kdysi přijata s nadšením, nemáme sebemenší problémy," uvedl Baloush.

Ministerstvo zahraničí plakáty odsoudilo. "Prorok Mohamed ve své době žádnou bombu neznal, je to čistý výsměch, a takové plakáty jsou proto podle mě projevem netolerance a agresivity těch, kteří je vylepili. Nemá to co dělat se svobodou slova," uvedl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Podle muslimů není patrně černý výlep plakátů hanobících Mohameda trestný.
Kontaktovat policii proto nebudou.

Police se podle svého mluvčího Bohumila Maláška plakát nechá posoudit znalcům a na základě toho kriminalisté rozhodnou, zda jde či nejde o trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Za černý výlep hrozí iniciátorům plakátové kampaně pokuta v přestupkovém řízení. Základní sazba je 1000 korun, v případě poškození objektu výlepem může dosáhnout až 50.000 korun.

Pokutu lze uložit jen tomu, kdo je dopaden přímo při vylepování, řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burian. Vedení úřadu dnes poté, co bylo o výlepu informováno, nechalo plakáty strhat.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.