Lidovky.cz

Ještě NATO a můžeme radar podepsat

Česko

  10:20
PRAHA - Téměř nic už prý nebráni podepsání smlouvy o výstavbě amerického radaru v Česku. Zbývá jen souhlas NATO. Podpis mohou obě země připojit už tento týden na summitu aliance, řekl premiér Mirek Topolánek, který si je jistý, že NATO radar podpoří.

premiér Mirek Topolánek foto: František VlčekLidové noviny

V rozhovoru pro Hospodářské noviny Topolánek uvedl, že k uzavření hlavní smlouvy o radaru chybí už jen sjednat místo jejího podpisu. "Mám informace, že ve velké smlouvě jsou snad odstraněny poslední problémy. Nic nebrání tomu, abychom na summitu NATO v Bukurešti případně deklarovali možnost to podepsat," řekl premiér

Uvozovky dolníMám informace, že ve velké smlouvě jsou snad odstraněny poslední problémy. Nic nebrání tomu, abychom na summitu NATO v Bukurešti případně deklarovali možnost to podepsatUvozovky horní

Poslední "tři slova", která nebyla dojednaná ještě při jeho únorové návštěvě ve Washingtonu, jsou podle něj již dohodnutá. "Kondicionály v tom, co říkám, ale jsou," dodal Topolánek. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ještě v neděli v České televizi řekl, že stále chybí shoda nad jedním paragrafem, který se týká životního prostředí.

Vyjednavač o smlouvě a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar sice premiérova slova o hotové dohodě nepotvrdil, nicméně uvedl, že Američané ustoupili právě ve zbývající sporné části týkající se ekologie.

"Američané ustoupili v jedné důležité části, takže je možné, že se během následujících dní definitivně na té hlavní smlouvě dohodneme," řekl Pojar. "Odkaz na americké právo v kapitole životního prostředí zmizel, tím pádem se nám uvolnila cesta k tomu, abychom tuto kapitolu mohli dojednat. Respektive abychom mohli dočistit tu smlouvu," dodal náměstek.

Zelení trvají radaru pod NATO
Češi společně s USA potřebují na dubnový summit do Bukurešti odletět s dojednanými podmínkami pro přestěhování radaru do Česka, aby mohli protiraketovému deštníku vyjednat podporu v NATO. Ta je důležitá hlavně proto, aby vláda přesvědčila odpůrce radaru na domácí politické scéně. Zelení si jako svou podmínku pro souhlas s radarem stanovili právě podporu Severoatlantické aliance.

Topolánek si je jistý, že podpora NATO chybět nebude. "Diskuse je jen o slovesu: předpokládáme, vítáme. Vše ostatní je skryto v analýzách NATO. Nikdo nepochybuje o tom, že je tento systém nutný," řekl premiér. Totéž si od bukurešťského summitu slibují Američané.

Smlouvy o umístění americké protiraketové základny v České republice by mohly být podepsány začátkem května, uvedl v neděli Schwarzenberg. Topolánek zdůraznil, že bude ještě třeba doladit druhou smlouvu, která upravuje to, čí zákony se budou vztahovat na americké vojáky na českém území.

Klvaňa už nebude zmocněncem pro radar
Vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa dnes skončil ve své funkci. Vypršela mu totiž smlouva, kterou měl od loňského května do konce letošního března. Ve funkci musel často čelit kritice ze strany odpůrců radaru i opozice. Přesto, že podle jeho vlastních slov je radar mezi lidmi "víceméně nepopulární", je Klvaňa přesvědčen, že svůj úkol jako mluvčí splnil.

Klvaňa, který byl dříve také novinářem a mluvčím prezidenta Václava Klause, by se nyní chtěl vrátit k učení na New York University v Praze. Pracovat bude také opět ve společnosti British American Tobacco, kde dříve působil jako ředitel pro firemní a právní záležitosti.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.