Lidovky.cz

„Osoba blízká“ zůstane

Česko

  11:21
PRAHA - Když se v únoru sešla velká expertní skupina, aby novelizovala silniční zákon, 88 procent z jejích členů mělo jasno. Ze zákona musí zmizet výmluva na osobu blízkou. Tedy nejběžnější trik řidičů, jak se vyhnout pokutě a ztrátě bodů.
Policejní hlídka zastavuje auto (ilustrační foto)

Ze skály spadlo asi 40 tun kamene. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Nyní, krátce po prvních výsledcích jednání, je pravděpodobné, že takzvaná osoba blízká v zákoně zůstane.

Důvod? Zrušení by bylo protiústavní. Navíc je „osoba blízká“ na silnicích občas potřeba. „Zraníli řidič v autě osobu sobě blízkou, třeba manželku, nemusí být za to potrestán, když si to zmíněná osoba blízká nebude přát. To je logické a v silničním zákoně by to mělo zůstat,“ říká předseda Profesního sdružení autoškol Zdeněk Hlavatý.

Řidiči, kteří se na osobu blízkou hojně vymlouvali, ale trestu neuniknou. Jejich postrachem by se měl stát podle ministerstva dopravy takzvaný správní delikt.

„Nové řešení je začarovaným kruhem“

Kdyby nebylo tolik kamer, řidiči by se nevymlouvali, říká předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný.

LN Souhlasíte s tím, že je vyškrtnutí „osoby blízké“ ze silničního zákona protiústavní?

Nejedná se ani tak o problém osoby blízké, ale o právo podezřelého nevypovídat proti sobě. To je dané ústavou. Když mám na něco právo, tak nemohu být postihován za to, že své právo uplatňuji.

LN Líbí se vám tedy návrh, že by majitelé vozů platili za to, že nevěděli, kdo řídil jejich auto? 

Nový nápad je začarovaný kruh. Když majitel neurčí řidiče, dostane pokutu. Když na někoho ukáže, ten dotyčný nebude vypovídat.
Všechno je způsobeno velkým počtem kamer a radarů. Odhalí spoustu deliktů, které úřady nestíhají zpracovávat. Řidiči vysvětlují své činy až 11 měsíců po spáchání. Řidiči prostě nevědí, co se dělo s jejich autem před rokem. Trest musí přijít ihned, aby lidé věděli, co spáchali.

O co půjde? „Správní delikt nebude ani přestupkem, ani trestným činem. Bude to vlastně odpovědnost za to, že řidič neví, kdo řídil jeho vozidlo,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Když se tak křižovatkou prožene auto na červenou a ze záběrů policejních kamer nebude jasné, kdo seděl za volantem, nebude se řešit konkrétní přestupek, ale právě zmíněný správní delikt. Majitel vozu dostane pokutu za to, že neví, kdo s jeho vozidlem páchá přestupky. Majitel podle návrhu zchudne o zatím neurčenou částku, ale všechny body mu zůstanou. Žádný přestupek totiž nespáchá.

Členové expertní podskupiny, kteří mají společně „vychytat mouchy“ v silničním zákoně, dospěli i k dalším novinkám.

Jednou z nich je povinné nošení reflexní vesty mimo město i pro řidiče osobních aut. Nyní ji museli povinně nosit jen řidiči nákladních automobilů. Co by se tak pro řidiče osobních vozů změnilo? Vestu by neměli vozit v kufru. Když na silnici nouzově zastaví - ať už z jakéhokoliv důvodu -, ven s auta budou muset vyjít už oblečeni do vesty.

Skupina expertů dále zavrhla návrh Autoklubu ČR, který chtěl prolomit nulovou toleranci alkoholu za volantem. Autoklub chtěl minimální hranici posunout na 0,2 promile alkoholu v krvi řidiče.

Neprošel ani záměr ukotvit v zákoně přednost chodců před tramvajemi. I kvůli lobbingu pražského dopravního podniku ho expertní skupina jasně odmítla.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.