Lidovky.cz

Radar podpoříme, až uvidíme smlouvy

Česko

  17:25
PRAHA - Politici KDU-ČSL jsou k návrhu na umístění americké radarové stanice v Česku prozatím vstřícní. Lidovci ale definitivní stanovisko zaujmou podle šéfa poslanců strany Pavla Severy až poté, co se budou moci seznámit s obsahem česko-amerických smluv ohledně samotné základny. V těch se mimo jiné navrhuje, že se na stanici 'protočí' až 250 členů amerického vojenského i civilního personálu.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přichází na společné zasedání poslanců a senátorů KDU-ČSL, na němž by lidovečtí zákonodárci měli 8. dubna v Praze hovořit o případném umístění americké radarové stanice v České republice. foto: Michal KamarytČTK

"Podmínka, aby zařízení bylo součástí alianční obrany, byla splněna," řekl nicméně Severa. Uvedl to po odpoledním jednání s ministry zahraničí a obrany Karlem Schwarzenbergem (za SZ) a Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL) a velvyslancem při NATO Štefanem Fülem. Křesťanské demokraty seznámili se závěry bukurešťského summitu NATO, který právě i o radaru jednal.

Uvozovky dolníJe třeba vidět ty smlouvy, jak budou napsány 

...My jsme nebyli proti radaru, my jsme byli pro radar za splnění těchto podmínekUvozovky horní

S konečným rozhodnutím zatím vyčkává lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. "Je třeba vidět ty smlouvy, jak budou napsány," řekl Hovorka. Vláda bude jeho podporu nezbytně potřebovat.

Ve dvousetčlenné sněmovně musí pro česko-americké smlouvy získat aspoň 101 hlas a zatím se zdá, že to bude problém. Opozice, která má téměř polovinu poslaneckých mandátů, totiž radar odmítá a vážné výhrady mají i někteří zelení.

Právě se zelenými, ale i se socialisty se chtějí Schwarzenberg a Parkanová také sejít. "Doufám, že ve všech demokratických stranách se najdou lidi, kteří si uvědomují zodpovědnost za bezpečnost této země a Evropy a také povinnosti, které z toho vyplývají," uvedl Schwarzenberg.

Vláda do parlamentu pošle dvě smlouvy. Půjde o smlouvu o protiraketové obraně, která má být hlavním dokumentem pro stavbu radaru ve vojenském újezdu Brdy. Upravit by měla podmínky umístění a provozu základny, přístup na základnu, možnosti návštěv a další záležitosti.

Právní aspekty by měla řešit druhá smlouva vycházející z takzvané dohody NATO SOFA, která upravuje právní status vojáků na území jiné členské země aliance. Podle předsedy lidovců Jiřího Čunka mají smlouvy řešit údajně i případné zdravotní dopady radaru na obyvatelstvo a podřízenost amerických vojáků českému právu mimo území základny. "My jsme nebyli proti radaru, my jsme byli pro radar za splnění těchto podmínek," dodal Čunek.

Veřejnost se dnes také dozvěděla, kolik bude na základně v Brdech Američanů. "Při rotacích maximálně 250 členů amerického vojenského i civilního personálu," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová s tím, že v běžném provozu to může být nejvýše 170 lidí. Podle Opletalové jsou tyto údaje součástí smlouvy SOFA.

Ve středu by v Praze mělo začít další kolo vyjednávání o této dohodě, kvůli které se dnes mimořádně sešla i Bezpečnostní rada státu. Opletalová doplnila, že i když je ve smlouvě zakotvená hranice 170 lidí, prakticky podle ní bude na základně pouze několik desítek Američanů, přibližně do 100.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.