Lidovky.cz

Češi vydávají na zdravotnictví málo

Česko

  10:43
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Přestože Česko v poměru ke své ekonomické síle neinvestuje tolik peněz na zdravotnictví jako třeba USA, dětská úmrtnost je v tuzemsku nižší než ve Spojených státech či ve Francii. ČSSD považuje tento fakt za důkaz efektivity českého zdravotnického systému. Ministerstvo ale nikoliv.

Česko v poměru ke své ekonomické síle neinvestuje tolik peněz na zdravotnictví jako třeba USA. foto: Stanislav ZbyněkČTK

 České zdravotnictví je z hlediska poměru nákladů a výkonů jedním z nejefektivnějších na světě. Tak komentují zástupci opoziční ČSSD poslední studii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která srovnává výdaje nejvyspělejších zemí světa na zdravotnictví v poměru k jejich hrubému domácímu produktu (HDP).

 Češi totiž vydávají na zdravotnictví jen 7,2 % HDP, což je s výjimkou Polska a Slovenska nejméně ze všech vyspělých států. Celková úroveň zdravotnických služeb je přitom ale v Česku údajně mnohem vyšší než u řady zemí, které za zdravotnické služby utrácejí více peněz.

 „Svědčí to o vysoké efektivitě českého zdravotnictví,“ tvrdí poslanec ČSSD David Rath. Česko se totiž podle něj může mimo jiné pochlubit tím, že patří celosvětově mezi tři země s nejnižší dětskou úmrtností, což je důležitý ukazatel kvality zdravotnického systému. „Český problém ale spočívá v komfortu pro pacienty.

Protože dáváme do systému méně peněz než většina vyspělých států, pacienti nemohou počítat v nemocnicích s dvoulůžkovými či jednolůžkovými pokoji a dalším komfortem, obvyklým na Západě,“ prohlašuje Rath. Současné poplatky u lékaře ale podle něj problém nevyřeší, protože jdou údajně z velké části mimo samotné zdravotnictví.

 Přestože Rath přiznává, že v mnoha zemích si pacienti připlácejí za určité zdravotnické úkony -například u zubaře - mnohem více peněz než v Česku, všude do zdravotnického systému přispívají kromě pojišťoven i stát, kraje či obce. „Jenže současné ministerstvo zdravotnictví se bohužel domnívá, že zvýší už tak vysokou efektivitu českého zdravotnického systému tím, že mu ještě odebralo osm až deset miliard z veřejných zdrojů. A to je i z laického pohledu hloupost,“ říká Rath.

Ministerstvo: V péči o staré Česko zaostává Ministerstvo zdravotnictví ale s tvrzením o efektivitě českých zdravotnických služeb polemizuje. „Míra dětské úmrtnosti je jen jeden ukazatel. Třeba v kvalitě péče o staré lidi či diabetiky naopak za západní Evropou výrazně zaostáváme,“ namítá mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Česko je navíc podle něj specifické právě v tom, že zdejší zdravotnictví je financováno až z 89 % z veřejných zdrojů, zatímco průměr OECD je 73 %.

 „V podílu financování zdravotnických služeb z veřejného sektoru jsme mezi vyspělými zeměmi dokonce na druhém místě, hned za velmi specifickým Lucemburskem,“ dodává Cikrt. Pokud stát hodlá zvyšovat výdaje na zdravotnictví a přibližovat se v tomto směru západním zemím, pak mu podle mluvčího nezbývá nic jiného než zvýšit podíl soukromých plateb do zdravotnického systému.

Výdaje za zdravotní péči v poměru k HDP
 
USA               15,3 % 
Francie          11,1 % 
Německo       10,7 % 
Rakousko      10,2 % 
Portugalsko   10,2 % 
Dánsko            9,1 %  
Itálie                8,9 %  
Velká Británie   8,3 %  
Irsko                7,5 %  
Česko              7,2%   
Slovensko       7,1 %  
Polsko             6,2 %  
           
Zdroj:OECD

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.