Lidovky.cz

Místnost špatných zážitků

Česko

  13:29
BRNO - Je to pokoj jako z pohádky. Se starodávnými hodinami, obrazy a plyšovými hračkami. Pobyt v něm bude pro děti i přesto nepříjemný. Mezi čtyřmi stěnami v dětském domově Dagmar v Brně totiž budou muset vzpomínat na týrání nebo pohlavní zneužívání, které samy zakusily.

Loutky Jáju a Páju bude kriminalista Vladimír Surovčík používat při výslechu zneužívaných dětí v novém „pokojíčku“ foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Jihomoravská policejní správa po včerejšku pro své potřeby získala speciální a nejmoderněji vybavenou výslechovou místnost v kraji, kterou bude používat při opatřování klíčových svědectví od nezletilých obětí trestných činů.

„Při výslechu jde o každý detail. Musí probíhat citlivě a hlavně je to neopakovatelný úkon, který můžeme provést jen jednou ve snaze, aby dítě traumatizující zážitek nemuselo prožívat znovu a znovu,“ uvedl kriminalista Rostislav Šenk zodpovědný za vybudování místnosti.

Místnost je vybavena třemi nenápadnými kamerami a řadou mikrofonů. Mobilní záznamová technika umožňuje navíc dítěti nebo i dospělé oběti závažného trestného činu nasadit mikroport a pohybovat se venku. Ve vyhrazené kanceláři výslech mohou sledovat třeba státní zástupce nebo soudce.

Když nelze hrůzné zážitky popsat slovy, pomohou speciální loutky Jája a Pája s pohlavními orgány. „Ty přichází na řadu v době, kdy potřebujeme od dítěte relevantně popsat, jak mu bylo ubližováno, případně jakými částmi těla nebo orgánů docházelo k týrání nebo zneužívání,“ popsal Vladimír Surovčík, další z kriminalistů, kteří se zneužívanými dětmi pracují.

Vyšetřovatelé řeší v kraji dvě až tři stovky případů sexuálního zneužívání ročně, celkem pak každým rokem vyslýchají tisícovku mladistvých obětí trestných činů.

„Typický je případ Ondry z Kuřimi, kde došlo k latentnímu zneužívání v rodině,“ zmínil Šenk. „Oběti spojuje zejména sociální prostředí, z něhož pocházejí. S následky týrání nebo zneužívání se vyrovnávají individuálně. Záleží na typu a charakteru osobnosti,“ doplnil jeho kolega.

Podle obou policistů je konec dnům, kdy o citlivých věcech musely děti mluvit ve strohých výslechových místnostech. Při vyšetřování navíc pomohou i záběry, na kterých mohou odborníci sledovat a zkoumat nonverbální projevy dětí. „Pokud by se nám podařilo jen v jediném případu trestnou činnost zastavit, místnost by našla své opodstatnění,“ doufá Šenk.

 Podobné výslechové místnosti už využívá policie v Ostravě nebo v Praze. Postupem času by měly být v každém kraji. Své prostory pro výslech mají v Brně i některá krizová centra.


Přečtěte si
Při výslechu děti vždy prožívají trauma znovu

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.