Lidovky.cz

LN: Lidé nevěří lékárníkům

Česko

  20:15
PRAHA - Pacienti často platí za léky více, než je nezbytně nutné. Proč? Nevěří lékárníkům. Od ledna nabízejí lékárníci pacientům záměnu předepsaného léku za levnější. Lidé by tak mohli ušetřit na doplatcích, tuto možnost ale využívají méně, než se čekalo. Jejich lékaři jim to totiž nedoporučují. Tvrdí, že by to mohlo pacientům ublížit.

Lékárna foto: Juliana KřížováLidové noviny

Náhrada dražšího léku jeho levnější kopií (generikem) by se sice neměla v lékárnách provádět masově, zřejmě by však mohla najít větší uplatnění než dnes. „Čekali jsme, že poptávka bude velká, ale nepotvrdilo se to. Většinou pacienti chtějí to, co předepsal lékař,“ popsala Zdeňka Vítová z pardubické lékárny Kolf. I záměny léků se stejným složením, jen s jiným obchodním názvem, někdy lidé odmítají.

„Jsou pacienti, kteří trvají na tom, aby byl vydán přesně ten lék, který lékař předepsal,“ potvrzuje Radim Kučerovský z brněnské lékárny Pod Klajdovkou. Lékárníci tvrdí, že mezi nejčastější důvody, proč pacienti cenově výhodnou záměnu léků odmítnou, je právě pokyn od lékaře.

A ti jsou spokojení. „Ukázalo se, že pacienti více důvěřují svému lékaři než anonymnímu lékárníkovi v lékárně,“ pochvaluje si prezident České lékařské komory Milan Kubek. Komora i některá dobrovolná sdružení lékařům přímo radí, aby se snažili na pacienty působit tak, aby záměnám léků v lékárně zabránili. „Pokud budou pacienti brát jiný lék, jak máme za léčbu ručit?“ ptají se lékaři.

Ministerstvo zdravotnictví, které nová pravidla pro záměny léků prosadilo, s přístupem zástupců lékařů nesouhlasí. „Když lékař plošně nabádá pacienty, aby lékárníkovi nevěřili, tak chci věřit tomu, že žije v bludu a myslí si, že stejný lék pod jinou značkou působí jinak,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Anebo jsou opravdu nějak zavázáni určitým výrobcem léku. Ani to nemohu vyloučit,“ dodal. Mluví se totiž o tom, že jednotlivé firmy motivují lékaře k tomu, aby předepisovali jejich konkrétní značku léku.

„Jedním z důvodů, proč to lékaři dělají, je, že nemají přesné informace, respektive mají pouze jednostranné informace,“ domnívá se prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Lékárnická komora vydala doporučení, jak při záměně léků postupovat. Při jeho dodržování je podle ní provádění generické substituce naprosto bezpečné.


Další podrobnosti
o nedůvěře mezi lékaři a lékarníky
si přečtěte v pondělním vydání deníku


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.