Lidovky.cz

Odvolat vedení školy má být jednodušší

Česko

  7:36
PRAHA - Zřizovatelé škol v Česku řeší často neřešitelný problém: jak odvolat ředitele, který sice nijak neporušil školský zákon, ale s jehož vedením nejsou studenti, učitelé ani zřizovatel spokojeni?

Usnadnit jim to má novela zákona, kterou připravuje ministerstvo školství a která má přijít do vlády. Ministerstvo sice zákon, který by odvolatelnost ředitelů usnadnil, na poslední chvíli z připravované novely stáhlo, nicméně jeho úprava se chystá. „Je zapotřebí zákon ještě prodiskutovat, proto jsme ho vyjmuli. Do vlády půjde v druhé vlně školské novely,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová.

V současné době může zřizovatel, kterým je většinou kraj, město nebo obec, ředitele odvolat jen v případě, že například závažně poruší své povinnosti. Problém je v tom, že zákon nevysvětluje, co závažné porušení znamená. „Chceme najít optimální cestu, aby zřizovatel mohl odvolat neschopného ředitele, ale aby schopný ředitel nebyl odvolán kvůli politické situaci,“ dodala Böhmová.

Právě na připravovanou novelu, která by odvolatelnost ředitele usnadňovala, se spoléhal například pražský magistrát a většina pedagogického sboru a studentů na pražské Střední zdravotnické škole Alšovo nábřeží. Už více než rok zde řeší problémy s ředitelkou Jitkou Němcovou. Stěžují si hlavně na to, že se studenty ani rodiči vůbec nekomunikuje, problémy s ní mají i učitelé. Magistrát, který je zřizovatelem školy, však ředitelku odvolat nemůže. Neporušila zákon ani nezanedbala své povinnosti.

Uvozovky dolníSnažila jsem se paní ředitelce vysvětlit, že mezi ní a pedagogy je neskutečně velká komunikační bariéra, že se ona takto chovat nemůže, ale nepomohlo to.Uvozovky horní

Pokud by mohl zřizovatel odvolat ředitele i za špatné vedení školy, pražský magistrát by to udělal. „V tomto případě už není jiné řešení problému na této škole. Snažila jsem se paní ředitelce vysvětlit, že mezi ní a pedagogy je neskutečně velká komunikační bariéra, že se ona takto chovat nemůže, ale nepomohlo to,“ přiznává Marie Kousalíková, náměstkyně magistrátu, která má na starosti školství.

Protože stížností přibývalo, odebrala ředitelce školy Jitce Němcové osobní ohodnocení. „To je jediné, co jsem nyní mohla udělat, žádné jiné řešení zatím není,“ dodala Kousalíková.

Ředitelka Němcová však popírá, že by na situaci na škole měla nějaké zavinění. Navíc si uvědomuje, že je téměř nepotrestatelná. „Magistrát ani není můj zaměstnavatel. Ředitel je právním subjektem, takže já sama jsem svým zaměstnavatelem,“ tvrdí ředitelka Němcová. Popřela i to, že by ji magistrát za situaci na škole nějak potrestal. „To ani nejde, můžu být pouze odvolána, a to jen když závažným způsobem poruším nějaké předpisy,“ uvedla.

Problémem podle Kousalíkové je právě zmiňované slovíčko „závažné“ porušení. „Kdo určí, co je závažné? V zákoně to musí být jasně vysvětlené,“ dodala. Ministerstvo bude nyní o odvolatelnosti ředitelů diskutovat jak se zástupci zřizovatelů, tak s vedením škol.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.