Lidovky.cz

Nejvíce zranění: na bruslích

Česko

  9:21
PRAHA - Právě „in-linisté“ patří podle lékařů k lidem, kteří se v těchto dnech zraňují nejčastěji. Lékaři často řeší zlomeniny rukou i úrazy hlavy. „U kolečkových bruslí jsou velmi časté pády a nárazy do pevných objektů, ať už to jsou stromy, nebo auta a podobně,“ vysvětluje Veronika Benešová z pražského Centra úrazové prevence.

Na kolečkových bruslích jezdí v Česku 400 tisíc lidí. Zejména teenageři ale často zbytečně riskují. foto: Jakub Hněvkovský, Lidové noviny

Z hlediska úrazů podle ní patří jízda na in-linech mezi rizikové sporty. „Nejhorší je to u teenagerů, kteří si myslí, že jsou nezranitelní,“ říká Benešová. Lékaři potvrzují, že zranění z kolečkových bruslí tvoří mezi sportovními úrazy významné procento.

Podle aktivního bruslaře Martina Plecitého je to i tím, že se nyní kolečkové brusle mezi lidmi hodně rozšiřují, zatímco vhodných stezek přibývá pomalu. „In-line je sport, který je na vzestupu. Podle posledních dat výzkumu veřejného mínění se mu v Česku věnuje přes 400 tisíc lidí,“ říká Plecitý. „Lidí, kteří bruslí na in-linech, přibývá, stezky se zahušťují.“

Kromě většího provozu na stezkách, kterých je podle Plecitého nedostatek, svou roli hraje hlavně nepoužívání ochranných pomůcek. Mezi nejčastější úrazy na kolečkových bruslích patří zlomeniny zápěstí nebo poškození vazů v zápěstí. „Vazivová poškození zápěstí jsou poměrně častá, protože lidé, kteří na kolečkových bruslích jezdí, jsou obvykle mladí a mají pevnou kost. Vazy tedy prasknou spíše než kost,“ říká lékař Jaroslav Pilný z pardubické krajské nemocnice. „Pokud nemají chrániče, je to na kolečkových bruslích poměrně častý úraz.“ Zlomenina zápěstí nebo poškozené vazy mohou znamenat sádru na šest až osm týdnů a další týdny až měsíce rehabilitace. Přitom chrániče na bruslích nosí málokdo.

„In-line je v tuto chvíli v situaci, ve které byla cyklistika před deseti patnácti lety - v té době si každý, kdo viděl cyklistu v helmě, ťukal na čelo,“ uvádí Martin Plecitý. „Postupně je ale čím dál víc vidět in-linisty s helmami a chrániči. Helma je podle mě naprosto nezbytná. Pád na in-linech bez helmy může končit až smrtí.“ Kromě helmy je dobré si na brusle vzít chrániče zápěstí, kolen a loktů. A soudnost.

„I podle mých zkušeností k úrazům vždy dochází, když jsou lidé unavení, přetížení. Také když si někdo dá čtyři piva a pak vyrazí na kolečkové brusle, je jeho reakce pomalejší a úrazů přibývá,“ soudí Jaroslav Pilný.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.