Lidovky.cz

Opozice přitvrdila, nebude párovat

Česko

  15:51
PRAHA - Napětí mezi koalicí a opozicí ve sněmovně komplikuje práci některých ministrů a začíná se projevovat i na fungování dolní komory, kde padla některá dříve dodržovaná pravidla "soužití" mezi vládním a opozičním táborem.

Podle Martina Bursíka je chování opozice nezodpovědné. foto: Stanislav Zbyněk ČTK

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) oznámil, že kvůli rozhodnutí ČSSD "nepárovat" omluvené koaliční poslance, včetně ministrů, musí zrušit účast na jednání se svými protějšky v EU a visegradské skupině (V4). Šéf vnitra Ivan Langer (ODS) ze stejného důvodu odřekl plánovanou cestu do Lucemburku na schůzku unijních ministrů pro spravedlnost a vnitřní věci. "Důvodem bylo prohlášení předsedy ČSSD (Jiřího Paroubka), že se ruší princip párování nepřítomných a omluvených poslanců, včetně párování při zahraničních cestách ministrů," informovalo ministerstvo vnitra.

Párování je časté
Takzvané párování je ve sněmovně poměrně časté; jde o nepsané pravidlo, kdy při důležitých hlasováních neúčast koaličního poslance vyváží svou absencí poslanec opoziční, a naopak. Poměr sil mezi vládou a opozicí tak zůstává zachován.

Vypovězení dohody o párování je podle ČSSD obrannou reakcí proti záměru ODS získat většinu ve sněmovních výborech. Rozdělení pozic ve výborech odráží výsledek voleb v roce 2006, kdy do dolní komory bylo zvoleno 100 poslanců za ČSSD a KSČM a stejný počet za současné vládní strany. Tři poslanci ale poslanecký klub ČSSD od té doby opustili.

Podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře nyní ve sněmovně funguje většinová koalice, která by měla mít převahu i ve výborech. Měnit zastoupení během volebního období je ale podle opozice bezprecedentní.

Úplné vypovězení párování není obvyklé
Protiakce ČSSD, tedy úplné vypovězení párování, je také krokem, který ve sněmovně není obvyklý. Při hlasování o některých klíčových zákonech se sice v minulosti stalo, že opozice či koalice párovat odmítla. Týkalo se to ale jen jednotlivých hlasování, nikoliv práce sněmovny obecně. Párování často využívají například ministři, když se z jednání sněmovny omlouvají z pracovních důvodů.

Bursík: Je to nezodpovědné
Podle Bursíka je chování opozice "maximálně nezodpovědné", protože ministři budou mít potíže s vycestováním do zahraničí. Tím se prý sníží schopnost České republiky vyjednávat v Evropě v době, kdy se česká vláda připravuje na předsednictví EU.

"Myslím, že by se z toho měli zodpovídat. Měli by vysvětlit, jaké závažné argumenty vedou sociální demokraty k tomu, že zabrání, aby se ministr životního prostředí účastnil Rady ministrů," řekl Bursík.

Jako reakce na úmysl koalice upravit poměr sil ve výborech je to podle něj neadekvátní. "My (koaliční strany) tu vybalancováváme síly ve sněmovně a je to reakce na celkovou atmosféru, kdy máme problémy prosazovat vládní návrhy zákonů," řekl Bursík.

Problém při hlasování
Vypovězení párování může být vážným problémem nejen pro ministry, ale také hrozbou koalici při hlasování o některých klíčových zákonech. Ještě na této schůzi budou poslanci v prvním čtení hlasovat například o návrhu poslance Davida Ratha (ČSSD), který má znemožnit privatizaci nemocnic. Rozhodovat mají také o antidiskriminačním zákoně a novém zákoně o policii.

Vládní tábor přitom mezi sebou má několik "rebelů", kteří se mohou přidat k opozici. Výsledek důležitých hlasování bude záležet na každém hlase a bez párování může rozhodovat i to, kdo bude aktuálně ve sněmovně chybět.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.