Lidovky.cz

Odboráři se hrnou do největší stávky

Česko

  15:24
PRAHA - Hodinová výstražná stávka, kterou 24. června uspořádají odboráři na protest proti vládním reformám, bude největší protestní akcí v Česku od počátku 90. let. Slibuje to alespoň šéf odborů a senátor Milan Štěch (ČSSD). Podle premiéra i mnohých komentátorů jsou odbory v Česku silně propojeny s opozicí a stávka tak bude jen další formou politického boje. Sám Štěch bude senátorský post obhajovat v podzimních volbách.
Stávka učitelů - ilustrační foto

Stávka učitelů - ilustrační foto foto: Lidové noviny

"Měla by to být největší akce tohoto typu protestu od roku 1990," prohlásil Štěch. Podle Štěcha se navíc jedná o první protestní akci v historii českého odborového hnutí po roce 1990, od níž se nedistancoval žádný žádný odborový svaz.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD.

Českomoravskou konfederaci odborových svazů vede sociálně demokratický senátor Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

Podobný názor má i vedení Křesťanské odborové koalice, která se jako dosud jediné odborové sdružení od výstražné stávky otevřeně distancovala. "Předsednictvo Křesťanské odborové koalice na svém jednání rozhodlo, že nepodpoří stávkové akce ČMKOS a ASO. Je přesvědčeno, že tyto akce jsou politického charakteru pro podporu ČSSD před podzimními volbami," sdělil šéf Alois Anton.

Stávka bude nelegální
Podle Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR je však plánovaná stávka nelegální. Právo na stávku totiž podle zaměstnavatelů zákon upravuje pouze v souvislosti s vyjednáváním o kolektivní smlouvě. Zaměstnavatelé proto údajně mohou nepřítomnost stávkujících v práci posuzovat jako neomluvenou absenci a nevylučují, že by mohli po účastnících stávky chtít uplatňovat náhradu škody. Podle odborářů je stávka naopak legální, navíc organizátoři podle nich nenesou zodpovědnost za případné ztráty zaměstnavatelů.

Podle Štěcha se stávka, k níž se připojila řada dalších odborových organizací, určitě uskuteční. "Naše rozhodnutí stávku vykonat je velice pevné," uvedl. Odboráři budou tímto způsobem protestovat proti reformám kabinetu Mirka Topolánka . Obviňují jej, že při současném růstu inflace přijal opatření, jimiž se reálně snížily platy ve školství, zdravotnictví a veřejné sféře. Odboráři si dnes postěžovali, že s nimi premiér o možnosti odvrácení stávky vůbec nejednal.

Odboráři neuvedli, kolik lidí se podle jejich odhadu stávky zúčastní. Očekávají však, že to bude více než při výstražné patnáctiminutové stávce v prosinci 1994, kterou zorganizovala rovněž ČMKOS na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle centrály se stávky tehdy zúčastnilo 4600 základních odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků ČMKOS se zúčastnilo 1,680.000 lidí.

Udávejme stávkokaze
Vedení odborů informovalo o tom, že se někteří zaměstnavatelé zejména v oblasti dopravy údajně snaží zaměstnance od účasti na stávce odradit "uplácením" či "brutálním nátlakem". Konkrétní případy však zatím neoznámili, neboť nemají písemné doklady těchto skutků. "Budeme muset lidi žádat, aby to od svých šéfů chtěli písemně nebo aby dosvědčili, že takovéto formy nátlaku na ně byly prováděny," řekl Štěch.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.