Lidovky.cz

Vysílač čekají manévry

Česko

  8:30
PRAHA - Žižkovský vysílač čeká letos na podzim „letecký den“. V září mu bude v rámci přechodu na digitální vysílání vyměněna červeno-bílá analogová anténa na špici.

Žižkovský vysílač - ilustrační foto foto:  František Vlček, Lidové noviny

„Anténa váží několik tun, proto ji bude muset přepravit zvláštní vysokotonážní vrtulník. Pozemní jeřáby nejsou schopny s tak těžkým břemenem bezpečně manipulovat, v případě žižkovského vysílače je navíc problémem i 216metrová výška, ve které bude výměna probíhat,“ uvedl včera mluvčí Českých radiokomunikací Kamil Chalupa.

Přiletí speciální těžkotonážní vrtulník
Do akce proto bude povolán speciální dvourotorový vrtulník Kamov Ka-32, stroj ruské výroby s výbornými manévrovacími vlastnostmi, který za hodinu letu spotřebuje 800 litrů paliva. Vznese se přímo nad vysílač a technici k němu pak upínacími lany starou anténu připevní. Teprve pak ji mohou bezpečně odmontovat, aby jim nespadla. Poslední slovo ale bude mít pilot. Ten rozhoduje o tom, kdy počasí dovolí se zátěží odletět.

Důležité prý je, aby se nepřihnaly mraky a bylo jasno. Nesmí foukat žádný nárazový vítr. Ten by mohl několikatunové břemeno zavěšené na vrtulníku rozkývat. Pokud by se totiž vrtulník dostal do problémů, například právě kvůli silnému větru, nezbylo by pilotovi nic jiného než těžký náklad odhodit. Jinak by se podle odborníků mohlo stát, že by náklad způsobil vrtulníku takové problémy, že by nebyl ovladatelný a zřítil by se, což by v hustě zalidněném hlavním městě mohlo mít nedozírné následky.

Kvůli bezpečnosti tak zřejmě v části Žižkova bude platit zákaz vycházení. Ten potrvá den nebo dva – podle počasí. „Plošného zákazu na celém území Žižkova se lidé ale bát nemusejí,“ vysvětluje mluvčí Prahy 3 Jan Sotona.

Kde bude vrtulník vzlétat a přistávat, se ale zatím neví. Vytypováno je několik lokalit. Známé není ani přesné datum „operace Žižkov“. Kroužit by ale helikoptéra měla jen nad ulicemi nebo volnými prostranstvími, ne nad obytnými domy. Vše ale bude jasnější, až se ve spolupráci s magistrátem a městskou policií vytvoří přesný harmonogram „leteckého dne“. O televizní ani rozhlasové vysílání ale Pražané v době výměny antény nepřijdou. Bude totiž posílen výkon vysílače Cukrák na kopci Kopanina v severní části Brd.

Žižkovská televizní věž byla dostavěna v roce 1992 podle návrhu architekta Václava Aulického. Dřív se jí potupně přezdívalo zubní kartáček, Jakešův prst nebo Biľakova jehla. Před sedmnácti lety z vysílače konečně začal proudit televizní signál a dnes se jedná o nejvyšší stavbu v Praze.

V roce 2000 bylo na pilíře umístěno dílo Davida Černého zvané „Miminka“, znázorňující batolata lezoucí nahoru a dolů. Protože se setkalo s pozitivním ohlasem, bylo tu v roce 2001 nainstalováno natrvalo. Plastiky mimo jiné ve větru vydávají zvuk, jako by hrály mohutné varhanní píšťaly.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.