Lidovky.cz

Vyhláška proti alkoholu prošla

Česko

  8:55
PRAHA - Piknik v pražském parku? Raději se zeptejte magistrátu, jestli vám nehrozí pokuta. Od sedmého července totiž na bezmála čtyřech stovkách míst v Praze platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Vyhlášku včera pětapadesáti hlasy schválili pražští zastupitelé, a to i přes řadu výhrad opozice i odborníků.

Víno foto: Reprofoto

Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka (ODS) má vyhláška zabránit narušování veřejného pořádku a dalším negativním jevům spojeným s pití alkoholu. Lidé z opozice ale tvrdí, že může omezit svobodu slušných Pražanů, milenců, kteří si chtějí dát v parku víno, nebo skupinky studentů, kteří si chtějí vychutnat pivo na trávníku.


Kde hrozí pokuta za alkohol

Od 7. července bude přestupkem přihnout si z lahve alkoholu v okruhu 100 metrů od stanic metra,škol a školských a zdravotnických zařízení a také na dětských hřištích a nástupních ostrůvcích.
Pokuta za pití alkoholu bude kromě toho hrozit na dalších
383 místech hlavního města,
například:
Praha 1
Národní třída a prostranství u Národního divadla, Na příkopě,
prostor za Staroměstským orlojem,  Betlémské náměstí,
Václavské náměstí, Hradčanské náměstí,
komplex zahrad na Petříně, Františkánská zahrada
Praha 2
Náměstí I. P. Pavlova
Karlovo náměstí
Tylovo náměstí
Praha 3
Havlíčkovo náměstí
Náměstí Jiřího z Poděbrad
Škroupovo náměstí
Praha 4
Náměstí bratří Synků
Novodvorská, před kulturním
centrem Novodvorská
Praha 5
Újezd
Náměstí Kinských
Štefánikova ulice
Arbesovo náměstí
Nádražní ulice
Park na náměstí 14. října
Praha 6
Vítězné náměstí
Praha 7
Strossmayerovo náměstí
Letenské náměstí
zeleň před areálem Výstaviště
Praha 8
prostranství před kulturními centry
Krakov a Ládví
Praha 9
prostor před nádražími Vysočany
a Libeň
Praha 10
Náměstí Svatopluka Čecha
Kubánské náměstí
Praha 11
Jírovcovo náměstí
okolí centra Chodov
Ve většině čtvrtí se zákaz pití
vztahuje také na prostranství
před supermarkety a nákupními
centry.

Blažek ale tvrdí, že mezi takovými lidmi a bezdomovci budou městští strážníci dělat rozdíl. „Je nesmysl, že budou postiženi slušní lidé. Pokud nebudou řvát, smrdět, znečišťovat okolí, není důvod je striktně pokutovat,“ řekl náměstek. Právě dvojí metr, kterým by se mělo lidem popíjejícím v „suchých zónách“ měřit, se však opozici nelíbí. „Jaký má význam schvalovat něco, o čem už nyní tvrdíme, že to pro někoho bude platit striktně, pro někoho trochu a pro někoho vůbec,“ ptala se na včerejším zasedání zastupitelů šéfka pražských zelených a zastupitelka Petra Kolínská.

K jejím pochybnostem se připojila i náměstkyně primátora Markéta Reedová (SNK-ED), „Na ulici si může otevřít plechovku piva Brit s červenými vlasy, a byť absolvent Oxfordu, dostane pokutu, zatímco kdyby měl oblek, tak se vše bude řešit jen domluvou,“ poukázala na spornost vymáhání vyhlášky náměstkyně Reedová.

 Pití alkoholu bude zakázáno ve vybraných ulicích, na náměstích, parcích a na prostranstvích před obchodními centry, v okruhu sto metrů od stanic metra, škol a zdravotnických zařízení, na dětských hřištích a na tramvajových ostrůvcích.

Paradoxem jsou výjimky, se kterými vyhláška počítá. Zatímco přímo na náměstí se lidé napít nesmí, na zahrádce restaurace na témže náměstí se smí opít do němoty. Podobně to bude ale i při velkých akcích, pokud je bude pořádat a mít nad nimi záštitu magistrát či městské části. Zatímco za normálních okolností bude člověku hrozit pokuta tisíc korun na místě a třicet tisíc korun v přestupkovém řízení, na vánočních trzích na Staroměstském nebo Václavském náměstí posvěcených městem bude moci popíjet svařené víno nebo grog zcela beztrestně. Totéž platí pro silvestrovské oslavy, posvícení, vinobraní a další.

 Ačkoliv je vyhláška namířená zvláště proti bezdomovcům a dalším obtěžujícím lidem ve městě, náměstek Blažek ji vidí i jako prevenci proti pití dětí, jimž se jinak může zdát, „že celodenní zahálení s krabicí levného vína či s lahví v ruce, zpestřované příležitostným žebráním je chováním normálním.“


Podle odborníků ale vyhláška rozhodně nebude fungovat tak, že když děti neuvidí nikoho pít na ulici, samy si také lahev nekoupí. „ Příležitostí okoukat pití alkoholu mají i jinde dost. Mnohem účinnější by byla důsledná kontrola a zákaz prodeje alkoholu dětem pod osmnáct let,“ řekl LN před časem vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK Michal Miovský.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.