Lidovky.cz

Tlustý může počítat miliardy pro církve

Česko

  13:46
PRAHA - Komise, která má do konce roku připravit návrh majetkového vypořádání s církvemi, má všech 12 členů. Sněmovna do tohoto orgánu zvolila mimo jiné i Vlastimila Tlustého, který je kritikem vládní předlohy vyrovnání s církvemi. Komisi povede lidovec Jan Kasal.

Vlastimil Tlustý. foto: Lidové noviny

Členy se dnes stali Tlustý, David Kafka, František Laudát a Marek Benda za ODS, komunisté Vladimír Koníček a Milan Bičík, Kasal za KDU-ČSL, sociální demokraté Bohuslav Sobotka, Vítězslav Jandák, Richard Dolejš, Michal Hašek, za zelené bude v komisi ministryně Džamila Stehlíková.

Kabinet počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun. Podle Tlustého a dalších kritiků by měl ale stát církvím uhradit 62 namísto vládou předpokládaných 83 miliard. Celková suma, kterou by Česká republika za 60 let vyplatila, by tak prý činila nikoli 270 miliard, ale 204 miliardy korun.

Dolní komora uvedený orgán ustavila v polovině června poté, co se ukázalo, že kabinet zatím není schopen prosadit svou předlohu zákona o vyrovnání s církvemi. Kromě opozice totiž pro vládní normu v její současné podobě odmítli hlasovat i tři poslanci ODS v čele právě s Tlustým.

"Církve a náboženské společnosti očekávají od zákonodárců jasná stanoviska a podle nich se rozhodnou o dalším postupu ve věci naplnění svých legitimních očekávání," reagovaly již dříve na vznik komise Česká biskupská konference a Ekumenická rada církví. 

Rovněž vyjádřily obavy z působení zástupců KSČM v komisi. Zdůraznily vstřícnost
církve a náboženských společností při přípravě vládní předlohy a to, že "byly ochotny ustoupit ze svých zákonných nároků a řešit pouze jejich část". Stát si podle stanoviska této vstřícnosti "zjevně nevážil", a vystavuje se tak mimo jiné nebezpečí nárokování všeho, s čím vládní návrh nepočítal.

Občanští demokraté Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel však tvrdí, že kabinet při prosazování zákona o majetkovém vyrovnání operuje chybnými čísly, a uvádí tak sněmovnu v omyl. Stejně jako socialisté a komunisté tito poslanci ODS říkají, že stát chce být k církvím velkorysejší, než byl v minulosti k jiným restituentům.

Ministerstvo kultury a další zastánci vládní normy kritikům oponují - propočty kabinetu jsou prý správné, navrhované majetkové vypořádání bude podle nich pro stát výhodné. Také premiér a šéf ODS Mirek Topolánek argumenty a tvrzení vnitrostranických "rebelů" v ODS odmítá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.