Lidovky.cz

Češi budou do důchodu odcházet v 65 letech

Česko

  18:16
PRAHA - Češi budou s největší pravděpodobností po roce 2030 odcházet do důchodu v 65 letech. Novelu, která je první etapou důchodové reformy, těsně schválila sněmovna. Pětašedesátiletá hranice odchodu do penze bude platit pro bezdětné ženy, matky jednoho dítěte a muže. O rok až tři by mohly do předčasného důchodu matky dvou a více dětí.

Sněmovna návrh schválila hlasy 95 ze 186 přítomných, vládnímu táboru ale se schválením pomohli dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Nyní předlohu, kterou koalice prosadila proti vůli opozice, posoudí Senát a pak prezident.

V roce 2030 by muži a ženy, které vychovaly nejvýš jedno dítě, měli odcházet do důchodu v 65 letech. Ostatní ženy mezi 62. a 64. rokem. Věk odchodu do důchodu se postupně zvyšuje už dnes, mužům každý rok o dva a ženám o čtyři měsíce. Toto tempo má zůstat zachováno, mění se cílový věk z 63 na 65 let.

Důchodový věk v ČR patří zatím k nejnižším v Evropské unii. Ve více než polovině zemí unie je základní důchodový věk u mužů 65 let, u žen převažuje také věk 65 let, následovaný 60 roky.

Prodlužovat se bude i doba pojištění
Povinná doba pojištění by se měla protáhnout z 25 na 35 let. Zákon ji každoročně zvyšuje o rok. Již nyní podle ministra práce Petra Nečase (ODS) lidé v průměru na penze platí odvody 42 let. Z takzvaných náhradních dob pojištění, které se zahrnují do doby potřebné pro nárok na penzi, by mělo vypadnout studium. Neměla by se ale započítávat až doba studia po platnosti zákona, tedy po 1. lednu 2010.

Lepší důchody by měli mít podle normy lidé, kteří se nejméně 15 let starají o své postižené či bezmocné blízké. Podle ministra nyní zatím mívají "neuspokojivé penze". Kvůli péči totiž pracovali obvykle jen krátce, a povinné pojištění tedy do systému neodváděli. Změny se chystají v systému invalidních důchodů. Neměl by existovat už jen plný a částečný, ale tři stupně.

Penzisté i smlouvu na neurčito
Lidé, kteří by chtěli pracovat i v důchodu, by si mohli zvyšovat penzi.
Kdyby při práci pobírali celý důchod, jeho procentní část by jim za každých odpracovaných 360 kalendářních dní rostla o 0,4 procenta. Pokud by měli polovinu penze, za každých 180 odpracovaných kalendářních dní by si zvýšili procentní část o 1,5 procenta. Penzisté by navíc mohli získat smlouvu na dobu neurčitou. Nyní ji mohou uzavírat vždy maximálně na rok

Opozice normu kritizuje. Podle stínového ministra práce za ČSSD Zdeňka Škromacha je na zvyšování penzijního věku ještě čas. Důležité je podle něj bavit se především o poměru důchodů a mezd. Proti záměrům už dříve protestovali odboráři.

Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap, první upravuje dnes schválená novela. Na druhé etapě, která se týká mimo jiné penzijního připojištění, pracují společně Nečasovo ministerstvo s ministerstvem financí. Chtěly by ji prosadit do konce roku. Třetí etapa by mohla umožnit přesměrovat část odvodů do spoření u fondů. Je ale otázka, co kabinet vzhledem k času a křehké koaliční většině ve sněmovně z penzijní reformy ještě stihne.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.