Lidovky.cz

Pavouky a myši vystřídali lidé

Česko

  10:45
BRNO/RAJHRAD - Benediktinů v klášteře v Rajhradě u Brna je skoro jako Dumasových mušketýrů. Šestice členů nejstaršího řádu na Moravě ale pečuje o literární poklad: o knihovnu, k níž mezi 65 tisíci svazky náleží například iluminované rukopisy věnované královnou Eliškou Rejčkou ve 14. století.

Lidé se přicházejí podívat na nově otevřené prostory pro Památník písemnictví na Moravě. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

To vše uvnitř jednoho z nejzničenějších tuzemských klášterů. Byť se pod jeho podobu podepsal i slavný architekt Jan Blažej Santini, socialistická armáda ho před lety předurčila ke zničení, zpustlými sály se proháněli myši a pavouci. Komplex přežil pouze zázrakem a jeho literární fondy jen díky pracovníkům Moravské zemské knihovny. Tolik štěstí neměl například klavír, na který hrával Leoš Janáček, či slavná kovaná mříž, jejíž výzdobu si právě vojáci rozebrali.

Otevřeny prostory pro Památník písemnictví na Moravě
Odhad ceny oprav kláštera mluví o stovkách milionů korun. O jeho záchranu bojují řeholníci dlouhých osmnáct let. Včera benediktinům mohl spadnout jeden z hromady kamenů na srdci: otevřeli další opravenou část kláštera – a s ní i nové prostory pro Památník písemnictví na Moravě, který tam zřídilo Muzeum Brněnska. „Našli jsme způsob, jak využít ve vzájemné symbióze alespoň část historické budovy,“ říká převor administrátor kláštera Augustin Gazda.

Část peněz přišla z norských fondů, určených na pomoc nejvýznamnějšímu kulturnímu dědictví, zbytek z celkových 12,5 milionu korun poslal Jihomoravský kraj jako předplacené nájemné pro muzeum. „Podařilo se tak dát dohromady další část původní kvadratury, v níž se postupně rozvine ta část památníku, která je určena písemnictví od jeho počátku po 18. století,“ dodal ředitel muzea Antonín Reček.

Unikáty z období Velké Moravy
Poprvé se spojení projevilo před třemi lety, kdy se lidem otevřel obří knihovní sál a expozice věnovaná 19. a 20. století. Nyní bude například ve speciální trezorové místnosti za bezpečnostním sklem alespoň na krátkou dobu vystavovat i nejvýznamnější pergameny, kancionály a jiné dokumenty. Morava se tak může těšit i na další unikáty včetně písemností z období Velké Moravy, které jsou nyní například v Kyjevě, Moskvě či v Itálii.

Svoje návštěvníky mají i příležitostné výstavy. „Badatelsky se s předmětem sbírek památníku míjím, ale třeba výstavu věnovanou spisovatelce Věře Sládkové jsem si zajel prohlédnout s velkým zájmem,“ podotkl Michal Přibáň z Ústavu pro českou literaturu AV.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.