Lidovky.cz

Maturita se dá koupit

Česko

  10:50
PRAHA - Jak získat dobrou známku na maturitním vysvědčení nebo se dostat k maturitě, přestože propadáte? Vypadá to, že v Česku by mohlo stačit jít studovat na některou soukromou školu.
Maturita - ilustrační foto

Maturita - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Česká školní inspekce totiž v poměrně krátké době dělala kontrolu hned na dvou pražských soukromých gymnáziích, která byla podezřelá, že za podivných podmínek nechala odmaturovat studenta.

Poslední případ se stal na gymnáziu Pod Vyšehradem. Student Martin Barták skládal maturitu, i přes to, že propadl ze dvou předmětů. Přestože nezvládl ani první opravnou zkoušku, byl k maturitě připuštěn a absolvoval ji za stálého dozoru svého otce, prezidenta Polikliniky Modřany Jaroslava Bartáka.

Ředitelka často porušovala předpisy
Studenti školy byli „protekční“ maturitou znechuceni a před budovou školy demonstrovali. V den vysvědčení jich pětadvacet oznámilo, že odcházejí na jinou školu. Odešlo i dvanáct profesorů.

Porušení předpisů navíc zjistila při své kontrole i Česká školní inspekce. Z dvanácti jich bylo porušeno osm. Za sedm z nich nesla odpovědnost ředitelka školy. Přesto škola nemůže být nijak výrazně potrestaná. „Magistrát jí může snížit třicetiprocentní dotace,“ řekl Ondřej Gabriel z ministerstva školství. Pokud by se ale něco podobného stalo na státní škole, může zřizovatel odvolat ředitelku i celé vedení školy.

Už nyní je proto jasné, že pražský magistrát gymnáziu Pod Vyšehradem třicetiprocentní dotace sníží. Víc ale udělat nemůže. „Je pravda, že u našich škol máme větší možnosti potrestání. Kdyby se něco takového stalo u státní školy, neskončilo by to jen odebráním peněz,“ říká náměstkyně primátora Marie Kousalíková.

Škole hrozí vymazání z rejstříku škol
Přesto bude mít gymnázium jistotu, že další peníze od státu na příští rok dostane. Každá soukromá škola totiž dostává šedesát procent normativu. „Na tyto peníze školám sáhnout nemůžeme, ty jdou na platy učitelů,“ říká Kousalíková. Ta škola, která je navíc školní inspekcí hodnocena kladně a plní všechny své povinnosti, dostává ještě dalších třicet procent.

„Škola může být ještě vymazána z rejstříku škol. To by se stalo v případě, kdy by neplnila svou funkci - vzdělávání žáků. To se ale v tomto případě nestalo, vymazání jí proto nehrozí,“ vysvětlil mluvčí inspekce Libor Vacek. I on přiznává, že soukromé školy jsou oproti státním jen velmi těžko kontrolovatelné a postihnutelné. Inspekce v nich sice provádí kontrolu, ale jen pokud jde o hospodaření s penězi od státu a toho, jak probíhá výuka.

Celou kauzu sleduje i ministr Liška
„Navíc se naším výstupním hodnocením ani nikdo nemusí řídit. My nemůžeme ministerstvu nebo magistrátům nařizovat, jak se mají při pochybení škol chovat. Je to jen na nich,“ tvrdí Vacek. 

Celou kauzu na gymnáziu Pod Vyšehradem sleduje i ministr školství Ondřej Liška. Jenže i jeho možnosti přímého zásahu jsou velmi omezené. Přesto ministerstvo nechystá žádnou změnu, která by kontroly na soukromých školách nějak zpřísnila. Podle Ondřeje Gabriela z ministerstva školství je pro soukromá vzdělávací zařízení hrozbou i to, že mohou být vymazána z rejstříku škol. „Nejde o to školy trestat, ale vynutit nápravu,“ uvedl.

V případě vyšehradského gymnázia není jasné, zda za odmaturováním syna vlivného podnikatele stál nějaký úplatek pro školu. To se ale potvrdilo u jiného pražského soukromého gymnázia Minerva. Tady jednatel školy vylepšil studentce za úplatu maturitní vysvědčení, aby se mohla dostat na vysokou školu.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.