Lidovky.cz

Vojáci, kteří vzdorovali invazi, jdou na Hrad

Česko

  19:57
PRAHA - Zbyněk Čeřovský si letos 21. srpna odpoledne navlékne plukovnickou uniformu a půjde na Pražský hrad. Pozvání od prezidenta si Čeřovský váží a bere ho jako ocenění za své postoje z roku 1968, kdy jako jeden z řady československých vojáků odmítl spolupracovat s okupačními jednotkami.

Český prezident Václav Klaus foto: ATTILA KISBENEDEK AFP

Řada indicií přitom naznačuje, že Čeřovský není jediným, koho Václav Klaus na Hrad pozval. Oproti dosavadní praxi je to průlom. Až dosud totiž nikdo z vojáků, kteří se bránili okupaci a později byli za své chování komunistickým režimem tvrdě postiženi, takto oceněn nebyl. „Pozvánka přišla v pátek. Vážím si toho. Za celou tu dobu od roku 1990 si nás totiž nikdo nevšiml. S Václavem Havlem jsem dokonce seděl ve vězení, ale nevypořádal se s tím,“ řekl LN Čeřovský. 

Klausův mluvčí Radim Ochvat pozvání Čeřovského na Hrad nekomentoval. Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka ale Čeřovského ke Klausovi nejspíš doprovodí i další bývalí vojáci s podobným osudem. „Asi před třemi týdny jsem pro ministerstvo obrany sháněl informace o lidech, kteří by měli jít v této souvislosti k panu prezidentovi na Hrad,“ potvrdil Stehlík.

A co konkrétně Čeřovský v srpnu 1968 dělal? „Sloužil jsem tehdy v Hradci Králové, a když Rusové přišli, tak jsme jim odmítli cokoli poskytnout,“ vzpomíná Čeřovský. Později odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk a musel kvůli tomu z armády odejít. O několik let později se z něj stal chartista a komunistický režim ho hned dvakrát poslal za mříže.

Podle Stehlíka sice odpor československých vojáků vůči okupantům v srpnu 1968 nepřerostl „do ozbrojeného boje“, přesto byl rozsáhlý. Vojáci například zajišťovali vysílání rozhlasu nebo pomáhali rozvážet a kolportovat různé tiskoviny. Řada z nich také s okupanty odmítla jakkoliv spolupracovat. „Okupační jednotky nedostaly leckde ani vodu a nebyly třeba vůbec vpuštěny do kasáren. Říká se také, že existoval plán na osvobození Alexandra Dubčeka. Ten měly provést speciální jednotky, ale sešlo z něj poté, co se ukázalo, že Dubček byl převezen za hranice,“ dodává historik.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.