Lidovky.cz

Ne Hradčany, ale gay kluby

Česko

  9:24
PRAHA - Žebříček deseti pražských překvapení, který pro turisty sestavil britský deník The Guardian, úplně pomíjí hlavní tradiční památky české metropole. Seznam perliček sepsala podle svých zkušeností z Prahy britská reportérka Sarah Johnstonová. V uveřejněné desítce doporučuje nejen hmotné památky, ale také zážitky. Takovým je například masopustní veselice na Žižkově, kterou ve výběru zařadila na třetí místo.

Cukrárna Cukrkávalimonáda foto: Lidové noviny

„Z žebříčku je jasně vidět, že je Praha pro Brity familiární destinací. Že klasické památky znají a chtějí poznat i ty skryté. Je to velice pozitivní znak,“ zhodnotil doporučení Guardianu předseda Asociace českých cestovních kanceláří (AČCK) Tomio Okamura. Britové jsou druhou nejpočetnější skupinou návštěvníků Česka vůbec. Loni jich k nám zavítalo přes půl milionu.

„Tipy Guardianu jsou alternativní místa, která mohou fungovat, ale v Praze jsou desítky jim podobných,“ podotkl Zdeněk Lukeš, historik architektury. On sám by do takového žebříčku určitě doplnil Karlín a Holešovice. „Jsou to čtvrti, ve kterých cítíte, jak se dynamicky mění,“ dodal.

Pražské top 10 podle Guardianu
1. Sochy Davida Černého
2. Kubistická pouliční lampa
3. Žižkovský masopust
4. Designové obchody Kubista a Modernista
5. Butiky a atmosféra v okolí  ulice Karolíny Světlé
6. Gay kluby na Vinohradech
7. Design hotel Yasmin v ulici
Politických vězňů
8. Komunita pražských potápěčů a lyžařů
9. Muzeum miniatur a Muzeum hraček
10. Cukrkávalimonáda, restaurace v Lázeňské ulici


Kubistická lampa, designéři a hračky
První místo „top desítky“ patří sochám Davida Černého, jehož díla jsou k vidění po celé Praze. Guardian zmiňuje například Černého miminka na Žižkovském vysílači či čurající dvojici na Kampě. Dále vybízí k návštěvě obchodů mladých designérů v čele s Maximem Velčovským nebo okolí ulice Karolíny Světlé, kde si podle Johnstonové turista užije nakupování v buticích progresivních návrhářů i atmosféry přilehlých restaurací.

Zdeňku Lukešovi se však nezdá zařazení Muzea hraček. „Je to pitoreskní tip. Ale Britové mají slabost pro hračky. Jejich Londýnské muzeum je tak obrovské, že staré hračky působí až hororově. To stovka pražských barbín podle mě nemůže nabídnout,“ posoudil Lukeš.

Druhý bod doporučuje prohlídku jediné kubistické lampy na světě, která stojí za obchodním domem Baťa. Lukeše to nepřekvapuje. „Lampa je totiž proslavená z klipu Jana Hammra, kde animovaná tancuje a provádí městem. Vím, že hodně cizinců kvůli tomu lampu vyhledává,“ vysvětlil fenomén lampy z roku 1912 Lukeš.

Mezi lákadly Prahy se objevují také Vinohrady pro své četné gay kluby. „Čechy jsou otevřená země, a proto existuje homosexuální turistika. Z našeho průzkumu vyplývá, že v pražských homosexuálních podnicích je cca pět procent cizinců,“ uvedl Okamura s tím, že vlastní výzkum AČCK potvrdil, že nejpopulárnější pražské homosexuální podniky jsou na Vinohradech.

Do Prahy se turisté vracejí neradi
Praha má však podle Okamury vážný problém. Není dostatečně zajímavá pro druhou návštěvu. „Druhým rokem nám markantním způsobem ubývají turisté ze západní Evropy. A nedaří se nám je přilákat zpět,“ řekl Okamura. Stejný názor zastává i Lukeš. „Obecně se zapomíná na mladé lidi. Pražské propagační materiály jsou často kvalitně dělané časopisy, ale zacílené na většinu, nenabízejí žádnou alternativu. To je velká chyba,“ podotkl Lukeš.

Praha s tím podle nich nic nedělá. „Proto je skvělé, že si takové druhé tipy nacházejí turisté sami. Seznam Guardianu to dokazuje,“ dodal Lukeš.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.