Lidovky.cz

Dohoda o pobytu vojáků USA je hotova

Česko

  13:39
PRAHA - Smlouva SOFA, která má kvůli radaru upravit pobyt amerických vojsk v Česku, by mohla být hotova už příští týden. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes naznačil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj by při setkání premiéra Mirka Topolánka a ministryně obrany Vlasty Parkanové, které se má konat ve čtvrtek 28. srpna, mohla být smlouva už dojednána.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg po podpisu smlouvy o výstavbě radaru. foto: ČTK

Hlavní smlouvu o umístění amerického radaru v Brdech podepsala ČR s USA na začátku července. O tomto dokumentu i o smlouvě SOFA bude rozhodovat český parlament. Kabinet zatím nemá jistotu, zda pro základnu získá dost hlasů. Vládní zelení nemají na radar jednotný názor. Opoziční ČSSD a KSČM vystupují proti základně.

Podle Schwarzenberga je smlouva SOFA už "skoro úplně" dojednána. Při čtvrteční návštěvě premiéra na ministerstvu obrany by tedy už mohla být hotova. "Bude, bude asi to tak," řekl Schwarzenberg. Podotkl ale, že to není jeho resort.

Smlouva SOFA představuje dohodu ČR a USA o právním postavení a podmínkách pobytu amerických vojáků na českém území. Týká se například i daní. Právě v názoru na ně se obě strany rozcházely.

Původně měla být smlouva dokončena až na podzim. Šéf české diplomacie ale odmítl názor, že by bylo její dojednání urychleno pod vlivem rusko-gruzínského konfliktu. Polský prezident Lech Kaczynski totiž před pár dny přiznal, že vyhrocená situace na Kavkaze přispěla k rychlému uzavření dohody s USA o raketové základně v Polsku. "Radar, který je u nás umístěn, nemá s Ruskou federací co dělat. Je úplně jiným směrem namířen. Já bych nikdy nemíchal věci, které spolu nesouvisí," uvedl ministr.

Dodal, že Česko hlavní smlouvu uzavřelo ještě před vypuknutím kavkazského konfliktu. Ruská vojska začátkem srpna vstoupila do Gruzie poté, co se Tbilisi pokusilo silou ovládnout svou proruskou provincii Jižní Osetie. Podle šéfa zahraničního výboru sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) tato situace pohled sociálních demokratů na radar nezměnila. Uvedl, že trvají na referendu a na tom, aby radar spadal pod NATO.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.