Lidovky.cz

Peníze na vzdělání vysokoškoláků nestačí

Česko

  11:37
PRAHA - Příspěvek státu na vzdělávání vysokoškoláků by v roce 2009 mohl oproti roku 2006 klesnout zhruba o desetinu. Ministr Ondřej Liška ze Strany zelených by proto v příštím roce chtěl rozpočet navýšit o dvě miliardy.
Studenti - ilustrační foto

Studenti - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Před dvěma lety, kdy dostávaly vysoké školy na jednoho žáka nejvíc, činil příspěvek 72.941 korun, v roce 2009 by to mohlo být 66.700 korun.

Liška napsal premiérovi Mirkovi Topolánkovi dopis, v němž poukazuje na fakt, že stát nereaguje na zvyšování počtu vysokoškoláků. Letos jich bude oproti loňskému roku o 10.000 víc.

Mezi lety 1995 až 2004 patřila Česká republika mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ke státům, kde rostl počet studentů vysokých škol nejvíce, tomu však neodpovídá navýšení výdajů státu na jejich studium.

Školy nejsou už letos spokojeny s financemi na vzdělávací činnost. Sice se jim postupně podařilo vyjednat navýšení, ale zhruba 21 miliard korun, které nakonec dostaly, je podle nich stále málo.

Konzultační centrum pro učitele
Liška dnes na tiskové konferenci zopakoval, že bude požadovat při jednání o rozpočtu navýšení prostředků také pro regionální školství. "Stojí a padá na tom možnost vůbec spravovat resort," uvedl. Ministr řekl, že platí to, co na jaře mateřským, základním a středním školám slíbil, tedy že dostanou v příštím roce přidány čtyři miliardy korun na mzdy pedagogů. Liška také řekl, že chce vyrovnat letošní propad prostředků na pomůcky, konkrétní částku ale neuvedl. Podle něj už je však nyní jisté, že na učebnice pro žáky prvních ročníků základních škol bude v rozpočtu v příštím roce o 80 milionů korun více.

Ministr také plánuje metodickou podporu učitelů týkající se školské
reformy. Ta se letos dotkne žáků prvních, druhých, šestých a sedmých ročníků, tedy skoro poloviny žáků základních škol. V každém kraji se budou pedagogové moci obrátit na konzultační centrum. Usnadnit zavádění reformy by mělo rovněž sloučení Výzkumného ústavu pedagogického s Národním institutem dalšího vzdělávání, společné pracoviště začne fungovat od příštího roku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.