Lidovky.cz

Chcete pomoci klimatu? Nejezte maso

Česko

  18:27
LONDÝN/PRAHA - Jíte-li maso, přispíváte ke globálnímu oteplování. Tento vzkaz vyslal do světa indický vědec Rajendra Kumar Pachauri, shodou okolností předseda Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Vědec, sám přísný vegetarián, proto žádá: nejezte maso, pomůžete tím bojovat se změnou klimatu.
Na skleníkovém efektu se výrazně podílí metan, který produkuje zejména skot.

Na skleníkovém efektu se výrazně podílí metan, který produkuje zejména skot. foto: Lidové noviny

Argumenty pro svá tvrzení našel Pachauri ve zprávě Organizace pro výživu a zemědělství OSN, podle níž produkce masa uvolňuje do atmosféry více skleníkových plynů oteplujících planetu, než doprava.

Tolik kritizované dopravní prostředky, ať  už stamiliony aut či obří letadla, zodpovídají podle zprávy OSN za 13 procent světových emisí. Celosvětová konzumace masa má však na vědomí až osmnáctiprocentní podíl.„Takže chci vyzdvihnout skutečnost, že při uvažování o možnostech zmírnění změn klimatu, by měli lidé zauvažovat i o změně svých stravovacích návyků,“ prohlásil indický vědec, který právě započal dalších šest let v čele mezivládního panelu.

Do emisí produkce masa zpráva OSN započítává hodnoty ze všech mezistupňů jeho výroby a zpracování: kácení stromů a vytváření pastvin, na kterých se zvířata chovají, následně výrobu a přepravu hnojiv, pak zplodiny vypouštěné zemědělskými stroji a nakonec i emise produkované samotnými zvířaty.

Na skleníkovém efektu se výrazně podílí plyn produkovaný zvířaty, metan. Ten se ale podle Dušana Váchy z Českého hydrometeorologického ústavu týká především skotu. „Nemyslím, si, že se u nás spotřebuje tolik hovězího masa, dalo by se spíš minimalizovat množství potravin, které skončí na skládce,“ mírní český vědec Pachauriho názor.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.