Lidovky.cz

Raninec opouští klub ODS

Česko

  19:16
PRAHA - Juraj Raninec opouští poslanecký klub ODS, nicméně zůstává členem strany. Raninec, který patří k vnitrostranické opozici, nesouhlasí totiž s tím, jak se vedení klubu spolu s většinou jeho členů postavilo ke kauze jeho stranického kolegy Jana Moravy. Poslanec tvrdí, že má písemný důkaz o tom, že Morava kompromitující materiály na kolegy mohl sbírat. Je odhodlán ho předat policii a vyšetřovací komisi.

Poslanec Juraj Raninec vystoupil z klubu ODS foto: ČTK

Kdo ještě opustil od voleb poslanecký klub

Michal Pohanka - Z klubu ČSSD a také ze strany vystoupil 25. října 2006, odchod zdůvodnil tím, že na něj ČSSD, jmenovitě předseda poslaneckého klubu Michal Hašek, vyvíjeli tlak. Odmítl výzvu šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka, aby se vzdal poslaneckého mandátu a v lednu 2007 podpořil koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) při hlasování o důvěře i v dalších klíčových hlasováních.

Miloš Melčák - Klub sociálnědemokratických poslanců opustil 7. prosince 2006, jako důvod vystoupení uvedl, že v poslední době čelil silnému nátlaku a zastrašování. Také Melčák opakovaně podpořil Topolánkovu vládu. V únoru 2007 ho pak Ústřední výkonný výbor ČSSD vyloučil ze strany, když to krátce
předtím odmítla udělat jeho mateřská zlínská organizace.

Even Snítilý - Z poslaneckého klubu ČSSD byl vyloučen 15. února letošního roku poté, co se rozhodl hlasovat v prezidentské volbě pro kandidáta ODS
Václava Klause. Snítilý byl následně ze vyloučen ze strany, poslanecký
mandát si ponechal. Na rozdíl od Pohanky a Melčáka ale Snítilý při
hlasování ve sněmovně obvykle zvedá ruku stejně se sociální demokracií.

Petr Wolf - Sociální demokrat opustil poslanecký klub své strany letos 21. června. O den později oznámil, že vystupuje i z ČSSD, své rozhodnutí zdůvodnil problémy v moravskoslezské ČSSD. Krátce předtím Wolf oznámil, že
dostává anonymní výhrůžky kvůli svému vstřícnému postoji k americkému radaru Poslanecký mandát si přes výzvy vedení ČSSD k odchodu ponechal. 


Morava před týdnem složil poslanecký mandát po zveřejnění reportáže, podle níž se snažil sbírat kompromitující materiály na své spolustraníky a další politiky. Raninec patří k nespokojeným poslancům politiky vlastní strany.

Poslanec ve sněmovně nehlasoval vždy stejně jako koalice. Už před týdnem oznámil, že zvažuje kvůli Moravovu případu odchod z klubu, pokud v jeho čele zůstane Petr Tluchoř. Podle Ranince mohl totiž o Moravově snaze vědět.

K Ranincovi se tehdy přidal i další rebelující poslanec ODS Jan Schwippel, který své rozhodnutí o případném odchodu z klubu oznámí nejpozději 23. září. V ten den by se mohli zákonodárci ODS sejít před zahájením zářijové sněmovní schůze.

"Jsem přesvědčený o tom, že tato kauza (poslance Moravy) svojí závažností útočí přímo na základy demokratického právního státu, a pokud nebude důsledně objasněna, nelze očekávat, že se v budoucnosti nebude něco podobného opakovat," uvedl Raninec v dopise šéfovi klubu Petru Tluchořovi. Raninec napsal, že ve sněmovně bude dál "prosazovat volební program ODS". Ze strany neodchází.

V souvislosti s kauzou Morava chce opoziční ČSSD po krajských a senátních volbách vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Kdyby Poslanecká sněmovna při hlasování vyslovila vládě nedůvěru, musela by vláda v souladu s ústavou podat demisi a prezident by ji musel přijmout.

To ale neznamená, že by kabinet ihned skončil. Mohl by pracovat dál, třeba i po dobu předsednictví EU v první polovině příštího roku, dokud by prezident nejmenoval novou vládu.

Žádná časová lhůta ho přitom neomezuje, řekl ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. "Do doby, než by prezident jmenoval novou vládu, by fungovala ta dosavadní," řekl.

Pokud chce opozice prosadit, aby sněmovna vyslovila vládě nedůvěru, potřebuje k tomu alespoň 101 hlasů. Jednací řád totiž požaduje nadpoloviční většinu všech poslanců, jichž je 200.

Protože ČSSD a KSČM mají 96 poslanců, muselo by se k nim připojit nejméně pět dalších poslanců z řad koalice, nebo nezařazených, jimiž jsou v tuto chvíli výhradně bývalí poslanci ČSSD.

Premiér v Hospodářských novin možnost nedůvěry nevyloučil. "Dovedu si představit vládnutí bez důvěry do předčasných voleb na podzim 2009," řekl Topolánek. 


Dopis poslance Ranince, jímž oznamuje svůj odchod z klubu ODS

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.