Lidovky.cz

Hraje se o poplatky. ČSSD pomohli rebelové

Česko

  12:14
PRAHA - Sociální demokraté zaznamenali ve Sněmovně dílčí úspěch. Poslanci se budou dál zabývat případným rušením některých poplatků ve zdravotnictví poté, co pustili k dalšímu projednávání návrh, aby u lékaře, za recept či v nemocnicích neplatili důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima. ČSSD také prosadila snížení spotřební daně u nafty a benzinu.

Sociální demokraté zaznamenali ve Sněmovně dílčí úspěch. Poslanci se budou dál zabývat případným rušením některých poplatků ve zdravotnictví. foto: František VlčekLidové noviny

Sněmovna se začala rušením poplatků zabývat už ve středu. Jednání nakonec přerušila a vrátila se k němu dnes. ČSSD navrhovala původně zrušení všech poplatků, ale neuspěla. Přišla tedy hned s návrhem na osvobození důchodců, dětí a lidí s nízkým příjmem. Životní minimum pro dospělého, který žije sám, činí 3126 korun. Podle poslance Davida Ratha (ČSSD) tak sociální demokraté "vykročili k názorům" lidovců a zelených. Právě menší vládní strany se k osvobození vybraných skupin kloní.

Důchodci se letos před Vánocemi nedočkají příspěvku 3000 korun, který jim slibovala opozice. Sněmovna tento záměr socialistů a komunistů zamítla. Levice přišla s návrhem kvůli letošnímu neočekávaně vysokému růstu cen. Starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobírá v Česku přes 2,7 milionu lidí. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) by předvánoční příspěvek zvýšil výdaje státního rozpočtu o 8,6 miliardy korun. "Jediný dopad je zvýšení výdajů státního rozpočtu, aniž by se důchodcům reálně pomohlo," uvedl Nečas.

Opozici pomohli další projednávání novely prosadit koaliční poslanci. Proti jeho zamítnutí se postavili lidovec Ludvík Hovorka a Olga Zubová ze Strany zelených. Poslanec ODS Juraj Raninec, který před nedávnem opustil klub své strany a přidal se k nezařazeným, se zdržel hlasování. Tím též pomohl opozici.

"Já jsem nikomu nic nesliboval. Co jsem vyjádřil v hlasování, jsem řekl
dopředu. Není to nějaké domlouvání s opozicí. Je to názor, který jsem měl celou dobu," řekl Hovorka. Dodal, že návrh ČSSD by se musel změnit, aby ho při závěrečném hlasování podpořil.

Překvapen byl šéf zelených Martin Bursík. Klub jeho strany se dohodl na tom, že záměr ČSSD nepodpoří. "Neumíme zajistit mechanismy tak, aby poslanci a poslankyně drželi slovo, když se na něčem dohodneme," řekl Bursík. O postupu při dalším hlasování budou podle něj zelení jednat.

Pokud by záměr sněmovna schválila, poplatky by nemusely hradit zhruba dva miliony seniorů a stejný počet dětí. To jsou dvě pětiny obyvatel. Podle opozičních poslanců jsou poplatky neužitečné a brání v přístupu k péči.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) naopak uvedl, že jejich zavedení omezilo nadužívání péče a plýtvání a snížilo výdaje na levné léky, peníze se pak přesměrovaly do nákladné léčby vážných nemocí.

Poplatky od letoška zavedla vládní reforma veřejných financí. Za návštěvu u lékaře a položku na receptu se platí 30 korun, 60 korun za den v nemocnici či 90 korun za pohotovost. Pokud lidé na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v roce přes 5000 korun, částku nad tento limit jim zdravotní pojišťovna vrátí. Za prvních šest letošních měsíců se na poplatcích vybralo 2,6 miliardy.

Pro vybrané skupiny zákonodárci už poplatky zrušili. Již pár týdnů se nemusí platit za pobyt novorozenců v porodnici. Hradit je nemusí ani dárci orgánů, obyvatelé ústavů a lidé, kterým léčbu nařídil soud. Od ledna koalice plánuje osvobodit od placení děti do šesti let. Dětem do 15 let by mohl klesnout limit z 5000 na 3000 korun.

Spotřební daň u benzinu a nafty bude nižší
Poslanci dnes také přes odpor koalice v prvním čtení podpořili návrh opoziční ČSSD na snížení spotřební daně u nafty a benzinu. Daň by měla klesnout o 2,50 Kč na litr u benzinu a o dvě koruny na litr nafty; ČSSD tak chce omezit tlak na růst pohonných hmot. Premiér Topolánek návrh označil za hloupý, ministr financí Kalousek za škodlivý.

Kalousek vznesl řečnickou otázku, co budou předkladatelé dělat, až se účinky tohoto opatření vyčerpají a až ceny porostou ještě výše. "Ten návrh není rozumný, je velmi hloupý," řekl Topolánek.

Zpravodaj k novele poslanec a daňový expert ODS Michal Doktor vyčíslil, že jeho přijetím by státní rozpočet přišel o asi 18 miliard korun. Stínový ministr průmyslu ČSSD a jeden z předkladatelů návrhu Milan Urban ale argumentoval tím, že stát díky růstu cen stejně vybral mnohem víc peněz na dani z přidané hodnoty.

Pro návrh na zamítnutí hlasovali hlavně poslanci koalice. Zdržel se poslanec ODS Vlastimil Tlustý i jeho blízcí kolegové Juraj Raninec a Jan Schwippel. Proti návrhu na zamítnutí novely hlasovali sociální demokraté, komunisté se většinou zdrželi. Návrhem se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.