Lidovky.cz

Topolánek a spol. přežili i počtvrté

Česko

  17:00
PRAHA - Ani na počtvrté se opozici nepodařilo svrhnout vládu Mirka Topolánka. Přestože kabinet část vládních poslanců nepodpořila, ČSSD a KSČM se je přesto nepodařilo přetáhnout na svou stranu a potřebných 101 hlasů nesehnaly. Pro nedůvěru vládě se vyslovilo podle očekávání pouze 96 socialistů a komunistů.sledovali jste on-line

Předseda ČSSD Jiří Paroubek (vpředu) a předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. foto: Michal KamarytČTK

sledovali jste on-line z hlasování o nedůvěře vládě


Klíčoví poslanci pro hlasování, rebelové z ODS Vlastimil Tlustý, Jan Schwippel a Juraj Raninec se hlasování zdrželi, Olga Zubová a Věra Jakubková ze Strany zelených se hlasování nezúčastnily, chyběli i bývalý sociální demokraté Michael Pohanka a Evžen Snítilý.

Jejich kolegové Miloš Melčák s Petrem Wolfem spolu s 95 koaličními poslanci hlasovali proti návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek už v prvním projevu k budoucnosti vlády prohlásil, že kvůli českému předsednictví Evropské unie je potřeba, aby byl nynější kabinet nahrazen úřednickou vládou s podporou poslanců napříč politickým spektrem.

Přečtěte si:  Státní rozpočet prošel do druhého čtení

Opozice k vyslovení nedůvěry potřebovala nejméně 101 hlasů bez ohledu na počet přítomných v sále. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek řekl, že všichni sociální demokraté budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry. To však nakonec nestačilo. ČSSD měla spolu s KSČM, která je také proti vládě, jen 96 hlasů.

Poslanci obou těchto stran ve svých vystoupeních kritizovali po celý den například zahraniční či bezpečnostní politiku kabinetu. Přežití vlády tak záviselo na rozhodnutí nezařazených poslanců a rebelujících zákonodárců vládních stran. Ti se v minulých dnech zatím jasně nevyjádřili, jak se při hlasování o nedůvěře zachovají.

Jednání sněmovny opět opustil přeběhlík Michal Pohanka, který se už ráno omluvil, že na mimořádné schůzi nebude. Přišel však na nečekané hlasování o rozpočtu pro rok 2009. Chyběl také nezařazený poslanec a bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý, důvody jeho absence nebyly uvedeny, zřejmě pro nemoc chybí ale už od úterý.Mirek Topolánek s poslankyněmi Zubovou a Jakubkovou a poslancem Severou Další bývalý sociální demokrat Miloš Melčák vládu podržel.

Paroubek ve svém vystoupení vypočítal důvody, proč by vláda měla odejít. Mezi nimi jmenoval údajnou neschopnost kabinetu řešit ekonomickou krizi a uchránit občany před jejími dopady. Předseda ČSSD také připomněl, že Topolánkova vláda přes odpor většiny veřejnosti podepsala smlouvy s USA o umístění radaru amerického protiraketového deštníku na českém území. Podle Paroubka vede česká zahraniční politika zemi do mezinárodní izolace.

"Vláda vznikla nelegitimně a díky politické korupci," pokračoval předseda sociálních demokratů a připomněl kauzu bývalého poslance ODS Jana Moravy. Doplnil, že pád kabinetu si podle průzkumů přeje 78 procent občanů.

Paroubek se omluvil za svůj výrok
Mirek TopolánekParoubek ve svém vystoupení přečetl i velkou část dopisu, který dostal od ekonoma Jiřího Kaňáka. Dopis se zasazuje o rychlé přijetí eura a kritizuje současnou ekonomickou politiku vlády.
 
"Nestačilo to, pánové," reagoval Paroubek na nedávná slova premiéra Topolánka, že jeho ODS drtivou prohrou v letošních krajských volbách dostala "včas facku, která ji může probrat".

Topolánek srovnal Paroubkovo vystoupení s jeho projevem po volbách v červnu 2006. Tehdy šéf ČSSD přirovnal výsledek voleb k únoru 1948. Předseda vlády uvedl sedm důvodů, proč kabinet "nemá a nesmí odejít". Podle Topolánka například vláda posiluje vazby se Západem a představuje hráz před politikou z Východu a uchránila Česko díky stabilizaci rozpočtu před tvrdšími dopady světové finanční krize. Premiér míní, že jen jeho kabinet může zaručit, že české předsednictví EU neskončí ostudou.

"Sedmička je šťastné číslo. Řekl jsem tu sedm důvodů, proč je tento kabinet nenahraditelný," uvedl Topolánek. Paroubek se dnes zároveň omluvil za svá slova pronesená těsně po volbách, že jen člověk "politicky stupidní" by hlasoval proti ČSSD. "Byla to slova nehodná vítěze voleb," připustil.

Důvody pro svržení vlády, které přednesl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ve sněmovně řekl, že:

1. Vláda svými nespravedlivými reformami poškozuje naprostou většinu obyvatel České republiky.

2. Vláda je nekompetentní a nepřipravená vyřešit blížící se ekonomickou krizi. Není schopna ochránit zájmy občanů České republiky před jejími dopady.

3. Vláda v rozporu s názorem veřejnosti a bez koordinace s NATO uzavřela bilaterální smlouvu s USA o výstavbě radarové základny na území ČR.

4. Vláda formou podpisu Mirka Topolánka stvrdila lisabonskou smlouvu, aniž pro její přijetí v parlamentu učinila jakékoliv konkrétní kroky, a naopak její platnost sama zpochybňuje. Zároveň svou zahraniční politikou vede ČR
do mezinárodní izolace na evropské scéně, což vyvolává oprávněné pochybnosti o schopnosti zvládnout předsednictví v EU.

5. Vláda vznikla nelegitimně a díky politické korupci nebo díky pozitivní či negativní motivaci. Zavedla na českou politickou scénu praktiky korupce a vydírání, které vyvrcholily kauzou exposlance Jana Moravy.

Důvody pro setrvání kabinetu, které přednesl jeho předseda Mirek Topolánek (ODS). Ve sněmovně řekl, že:

1. Kabinet jako jediný zaručuje Česku zakotvení v západní euroatlantické civilizaci a je hrází možného odporu zahraniční politiky směrem na východ.

2. Kabinet uchránil zemi před tvrdším dopadem finanční krize, protože stabilizoval veřejné rozpočty a nastavil pevné hranice pro rostoucí výdaje státu.

3. Kabinet jako jediný může zaručit, že české předsednictví EU neskončí ostudou. Koaliční vláda jako první provádí aktivní evropskou politiku. ČR je považována za zemi, která přispívá k hledání řešení a konsenzu a dokáže ovlivňovat unijní politiku ve prospěch českých občanů víc, než by
odpovídalo velikosti státu.

4. Kabinet jako jediný má vůli k reformám i za cenu ztráty vlastní popularity. 

5. Kabinet jako jediný na politické scéně uvažuje za hranice jednoho volebního období a snaží se vytvářet podporou rodin a vzdělávání, aby se ČR vrátila mezi země s nejvýkonnější ekonomikou.

6. Kabinet rozhoduje na základě konsenzu a ukazuje, že s křehkou podporou lze najít řešení.

7. Kabinet jako jediný dokáže do konce volebního období zabránit chaosu a nahrazení rozumné vládní politiky změtí osobních ambicí, mocenskou manipulací a politikou pražské galerky a metodou výpalného. Může zaručit,
že nepřijde naprostá nestabilita či mrtvolná stabilita skryté či otevřené velké koalice.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.