Lidovky.cz

Praha zažila vojenskou přehlídku, po 23 letech

Afghánistán

  14:18
PRAHA - Za velkého zájmu diváků se na Evropské třídě v Praze konala první společná přehlídka ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Během asi hodinového průvodu, který byl součástí oslav 90. výročí vzniku samostatného Československa, se představila jak špičková vojenská technika elitních jednotek, tak například pražští strážníci na kolech a na koních.

Slavnostní vojenská přehlídka se konala u příležitosti oslav 90. výročí vzniku Československa foto: ČTK

Plánovaný přelet stíhaček se sice uskutečnil, ale diváci je vzhledem k nízké oblačnosti a dešti neviděli, jen slyšeli. Podobná přehlídka se v hlavním městě konala naposledy před 23 lety na Letné.

Akce začala hlášením náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka prezidentovi Václavu Klausovi, který je vrchním velitelem ozbrojených sil.  Na tribuně byli s Pickem a Klausem členové vlády a další politici. Chyběl premiér Mirek Topolánek (ODS), který dnes navštívil české elitní vojáky v Afghánistánu a předal jim vyznamenání.

Václav Klaus s ministryní obrany Vlastou Parkanovou na zahájení přehlídkyPrezident v projevu zdůraznil, že současná vláda se nehlásí k tradici vojenských přehlídek na Letenské pláni, které byly výrazem mocenských tužeb komunistického režimu. "Nejsme zemí formálních obřadů, honosných ceremonií, ostentativních manifestací. O manifestaci vojenské síly nám nejde," uvedl. Přehlídka by podle něj měla připomenout odvahu tisíců občanů, kteří za Československo bojovali na frontách první i druhé světové války, ale také v domácím odboji.

"Dnešní 90. výročí zrodu našeho samostatného státu si akci tohoto typu - poprvé od pádu komunismu - zaslouží," řekl prezident. Po roce 1989 se podle něj podařilo v ČR vybudovat moderní, profesionální a akceschopnou armádu, která stojí na demokratických principech a účastí v zahraničních misích naplňuje i spojenecké závazy ČR. Své schopnosti v tomto smyslu prokázaly i další bezpečnostní složky, dodal.

V průvodu jelo i Dingo
Na čele dnešní pozemní přehlídky byly státní vlajka, bojové a historické vojenské prapory, vlajky zemí EU a NATO i čestné armádní jednotky. V pochodových celcích se představily pěší jednotky a technika. Vedle nejmodernější vojenské techniky vzbudili pozornost diváků také psovodi s psy cvičenými k vyhledávání výbušnin, zbraní a drog. Mezi předváděnou technikou dominovaly dva přenosné protiletadlové komplety
RBS-70, které má vojsko ve výzbroji. Výhodou zařízení je především laserové navádění, které například umožňuje měnit cíl za letu.

Publikum nebylo ochuzeno ani o tradiční zbraně, jako jsou tanky. Aby tato těžká vozidla neponičila vozovku, měla na pásech gumové kryty. Armáda má v současnosti ve výzbroji modernizovanou verzi tanku T-72. V průvodu jelo také lehké obrněné vozidlo Dingo. Armáda tento druh techniky využívá například pro ochranu příslušníků provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar.Diváci viděli při slavnostní vojenské přehlídce i tanky.

Policie na přehlídce kromě služebních vozidel a motocyklů ukázala i své pyrotechniky. Jejich úkolem je mimo jiné likvidovat nebezpečné ohlášené výbušniny. Publikum vidělo hasičská i a záchranářská vozidla. Na přehlídce se prezentovali rovněž studenti Univerzity obrany a studenti i vojáci z povolání z Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy ministerstva obrany.

Vojenské přehlídky se v Praze konaly pravidelně již v dobách první republiky. Od roku 1950 začalo vojsko organizovat průvody po sovětském vzoru. Součástí nových pořádků byla účast více lidí a masivnější představení techniky. Kvůli velikosti armáda zvolila Letnou, kde se první přehlídka konala v roce 1951.

Od 50. let byly přehlídky většinou každých pět let při příležitosti konce druhé světové války. Poslední vojenská přehlídka se uskutečnila na Letné v květnu 1985 při příležitosti 40. výročí konce druhé světové války. V roce 2005 se na Letné konala hojně navštívená přehlídka armádní historické techniky, kterou uspořádali nadšenci z vojenských klubů. Tradici má také akce Bahna, kde se v prostoru u Strašic na Rokycansku prezentuje současná i dřívější vojenská technika. Loni se na ni přišlo podívat kolem 52.000 lidí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.