Lidovky.cz

ČSSD nepodpoří misi v Afghánistánu

Česko

  14:14
PRAHA/KÁBUL - Sociální demokraté nepodpoří ve sněmovně zvýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu ani zvýšení množství peněz na jejich misi. Chtějí redukci plánu a prošetření bezpečností situace vojáků v citlivém regionu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce o situaci v Afghánistánu to zopakoval místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.
Vojáci v Afghánistánu - ilustrační foto

Vojáci v Afghánistánu - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) věří tomu, že opozici nakonec přesvědčí, naznačila, že je možné plán poupravit, ne však výrazně. Vláda chce do Afghánistánu poslat příští rok dalších 200 vojáků, v regionu by tak celkem mělo působit na 700 vojáků. Sněmovna bude o záměru jednat za tři týdny.

Parkanová se ohradila proti tomu, že ČSSD chybí diskuse nad záměrem. Plán misí pro příští rok poslala sněmovnímu klubu sociálních demokratů už před prázdninami, ti ho však poslali do odborné sekce a dál se jím nezabývali, takže jejich předseda Jiří Paroubek se o něm nedozvěděl, uvedla. Nyní podle svých slov o podpoře záměru s Paroubkem "intenzivně jedná". 

Čeští vojáci podle sociálních demokratů nemají odpovídající techniku, Zaorálek v pořadu připomenul spekulace o kvalitách obrněných vozů Dingo 2, které mají vojáci ve výbavě. Zmínil také problémy s neprůstřelnými vestami.

Armádní činitelé tvrdí, že vojáci do misí odjíždějí perfektně vybaveni. Z Kábulu to v pořadu potvrdil šéf generálního štábu Vlastimil Picek. Opozici se též nelíbí rozdělení vojáků do čtyř afghánských regionů, účelnější by podle nich bylo soustředění sil do méně míst. Podle Picka však Češi působí v Afghánistánu společně se spojenci, na což musí být brán zřetel, a některé jednotky musejí být odděleny i kvůli technice.

Příští rok by podle ministerstva obrany mělo v cizině působit až 1386 vojáků. Tabulkově nejvíc jich má být nasazeno v misích ISAF a Trvalá svoboda v Afghánistánu, celkem až 745 osob, nově i s několika vrtulníky. S dalšími 550 se počítá pro misi KFOR v Kosovu, ČR naopak omezí svou účast v Iráku na pouhých pět instruktorů. Několik měsíců by se 75 vojáků mělo podílet na ochraně vzdušného prostoru tří pobaltských států.

Proti vojenské misi v Afghánistánu jsou už tradičně i komunisté. Podle průzkumu veřejného mínění agentury STEM z počátku minulého měsíce si víc než dvě třetiny Čechů myslí, že by se počet českých vojáků v Afghánistánu neměl zvyšovat. Opačný názor má 30 procent lidí.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.