Lidovky.cz

Po bitvě o Janov padlo 12 obvinění

Česko

  15:42aktualizováno  19:42
MOST - Policie obvinila 12 lidí v souvislosti s pondělním pochodem extremistů do litvínovského sídliště Janov. Většina z nich je podezřelá z výtržnictví, všichni jsou stíháni na svobodě. Trestnímu oznámení však čelí i policie, na niž ho podala krajně pravicová Dělnická strana (DS). Ministr vnitra Ivan Langer dnes ale ocenil okamžitý a profesionální zákrok 1300 policistů.

Policie obvinila 12 lidí za pondělní střet pravicových radikálů s policií na litvínovském sídlišti Janov. foto: Michal ČížekAFP

Po střetu policie s radikály lékaři mostecké nemocnice ošetřili 16
zraněných, deset policistů a šest civilistů. Dva zranění zůstali v
nemocnici. "Policii se podařilo splnit cíl, s nímž do akce nastupovala, a sice zabránit srážce mezi extremisty a Romy," uvedl Langer.

Podle místopředsedy DS Petra Kotába se ale policisté dopustili minimálně čtyř trestných činů, mimo jiné zneužití pravomoci veřejného činitele či násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.

Romové z litvínovského sídliště Janov jsou však s pondělním zásahem policie¨spokojeni, protože nepustila průvod více než 500 pravicových radikálů do sídliště. "Pořádková jednotka nedopustila žádný střet extremistů s obyvateli sídliště, naplnila se tak slova ministra vnitra o tvrdém zásahu v případě porušování zákona," řekla Jitka Kokyová ze Sdružení janovských Romů. Romové se podle ní přesto cítí i nadále ohroženi.

Představitelé občanských sdružení Romea a Tolerance a občanská společnost dnes přesto policejní zátah kritizovali. Ondřej Cakl i Zdeněk Ryšavý se shodli na tom, že policie měla rozpustit demonstraci již v počátcích, protože již na litvínovském náměstí Míru zazněly rasistické projevy. Radnice měla podle nich zároveň dostatek podkladů - například pozvánky na demonstraci, které jasně ukazovaly, že shromáždění nebylo svoláno za nahlášeným účelem.

Pondělní akce pravicových extremistů v Litvínově ukazuje, že se jejich hnutí v České republice radikalizuje a získává stále více sympatizantů i mezi běžnými občany. Podle politologů je to důsledek špatného přístupu k řešení politické a sociální problematiky soužití Romů s většinovou českou společností.  Podle Langera naopak jeho návrh z počátku listopadu na rozpuštění strany přišel v pravou chvíli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.