Lidovky.cz

Paroubek a Bém: Vláda je menšinová

Česko

  14:06
PRAHA - Vláda premiéra Mirka Topolánka v současnosti disponuje jen 92 či 93 poslanci, a je tedy fakticky vládou menšinovou. V televizním pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodli předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek a první místopředseda vládní ODS a pražský primátor Pavel Bém.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Bém vládu muže, se kterým se za dva týdny utká o křeslo předsedy ODS, za její dosavadní kroky pochválil. Paroubek ji naopak označil za špatnou a zdůraznil, že kromě podpory po dobu českého předsednictví v EU nehodlá ČSSD kabinet tolerovat.

Oba politici reagovali na sobotní rozhodnutí dvou poslankyň vládní Strany zelených (SZ) Olgy Zubové a Věry Jakubkové opustit poslanecký klub své strany.

"Menšinová vláda už nebude schopna prosazovat ty zákony, které si předsevzala. Já si nedovedu představit rok a půl nějakého nevládnutí," prohlásil Paroubek. Zopakoval proto starší návrh ČSSD, aby se předčasné parlamentní volby mohly konat společně s volbami do Evropského parlamentu příští rok na počátku června.

Bém: Odchod dvou Zelených nic nevyřešil
Podle Béma ale odchod dvou Zelených z klubu Česko k předčasným volbám neposunul. "Já myslím, že je potřeba udělat inventuru programového prohlášení, sednout si v koaliční devítce, začít komunikovat na úrovni partnerských koaličních stran a říci si, co jsou priority," řekl v televizi pražský primátor.

Vláda by se podle něj měla nad nejdůležitějšími prioritami pokusit dohodnout napříč vládní koalicí. "Možná nad těmito návrhy diskutovat i s naší opozicí, protože si myslím, že prostě v některých případech bude nezbytné, abychom například pro důchodovou reformu hledali hlasy i u sociální demokracie," zdůraznil Bém s tím, že ODS by místo velkých slibů měla jasně říct, co se ve vládě chystá udělat, a pokusit se pro ně získat většinu, někdy i za cenu dohody se sociální demokracií.

Vládní strany mají ve sněmovně polovinu, tedy stovku poslanců. Stejný krok jako Zubová a Jakubková, tedy vystoupení z klubu, již dříve udělali také občanští demokraté Juraj Raninec a Jan Schwippel, vedení strany nedokáže ovlivnit ani hlasování dalšího rebela ODS - Vlastimila Tlustého, k této trojici se občas připojí i Alena Páralová. Proti vůli koalice se často staví také Ludvík Hovorka či Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. Hlasují s ní však občas bývalý sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Bém připomněl, že řádné volby budou přibližně za 17 měsíců a půl roku z této doby bude od ledna trvat české předsednictví EU. "V zájmu České republiky je předsednictví zvládnout na jedničku. Je to otázka národní prestiže," zdůraznil Bém. "S výjimkou dohody na českém předsednictví tak, aby bylo úspěšné, my nejsme ochotni udělat jakoukoliv dohodu na podporu této neschopné vlády, která by měla odejít," prohlásil šéf největší opoziční strany.

Pracuje se na dohodě
Zástupci vlády a ČSSD nyní pracují na dohodě, která by zajistila vládě v době českého předsednictví klid. Paroubek připustil, že dnes dostal na stůl pracovní verzi, ve které je "velmi obecná formulace" naznačující, že by mohl nastoupit do křesla předsedy Poslanecké sněmovny.

Sociální demokraté podle svého předsedy stále žádají rychlou ratifikaci reformní lisabonské smlouvy a zahájení seriózní diskuse o přijetí eura. Bém, který premiéra Topolánka za takové vyjednávání s ČSSD tvrdě kritizuje, podobné návrhy odmítl. Je to prý proti politice ODS.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.