Lidovky.cz

Klausovo veto může rozdělit poslance ODS

Česko

  15:29
PRAHA - Poslední schůze Poslanecké sněmovny v tomto roce může způsobit rozkol v poslaneckém klubu ODS. Jeho členové prý musí povinně zvednout ruku pro antidiskriminační zákon. Mnozí z poslanců občanských demokratů však mají problém hlasovat proti prezidentovu vetu. Václav Klaus normu odmítl v květnu. Označil ji za zbytečnou a kontraproduktivní.

Podle poslance Borise Šťastného mají občanští demokraté s přijetím antidiskriminačního zákona velmi vážný ideový problém. foto: Michal KrumphanzlČTK

Někteří zákonodárci ODS považují normu za zbytečnou a tak mají podle poslance Borise Šťastného s pokynem své frakce o hlasování "velmi vážný ideový problém".

Klub jim dnes uložil takzvané dvouhvězdičkové hlasování. "Za normálních okolností se dvouhvězdičkové hlasování dává pouze u těch nejzávažnějších věcí, jako je například státní rozpočet nebo hlasování o nedůvěře vládě. Nebývá zvykem, že dvouhvězdičkové, čili velmi závazné hlasování bývá navrhováno u jednodušších zákonů," upřesnil Šťastný. Sám považuje antidiskriminační zákon za nutné zlo.

Přijetí normy podporují vládní zelení. V minulosti po něm volali i sociální demokraté. V poslední době ale uváděli, že zákon je příliš okleštěný a nedostatečný, proto ho nemohou podpořit. Lidovecký klub dnes svým poslancům žádný pokyn k hlasování podle svého šéfa Pavla Severy nedal.

Antidiskriminační zákon mělo Česko přijmout už při svém vstupu do unie v roce 2004. Nyní je poslední zemí sedmadvacítky, která zákonnou ochranu před nerovným zacházením nemá. Hrozí mu za to žaloba od Evropské komise a vysoká pokuta.

Sněmovna měla o vetu hlasovat už v červnu. Koalice neměla ale jistotu, že má k přehlasování dost hlasů. Prosadila v dolní komoře proto už několikrát odklad rozhodování. Naposledy o odložení pak požádala minulý měsíc ČSSD. K přehlasování prezidenta je potřeba 101 hlasů.

ČSSD má jasno: státní rozpočet nepodpoří
Poslanecká sněmovna má na programu kromě jiného druhé a třetí čtení návrhu státního rozpočtu, smlouvy s USA o zřízení protiraketové základny na území ČR. "Sociální demokraté stále odmítají zákon o státním rozpočtu i stavbu amerického radaru v Brdech," řekl po dnešním zasedání poslaneckého klubu ČSSD místopředseda Zdeněk Škromach.

Koalice podle místopředsedy zřejmě mnoho zajímavých bodů nebude chtít projednávat před kongresem ODS. Jednání o rozpočtu proto bude hlavním bodem sněmovní schůze. "Ale i ten se bude projednávat příští týden, tak uvidíme," dodal. Opoziční sociální demokracie ho ale podle něj rozhodně nepodpoří.

"Je věcí vládní koalice, aby si ho prohlasovala," zdůraznil. Důvodem, proč ho poslanci ČSSD nepodpoří je podle Škromacha to, že jsou podseknuty rozpočtové příjmy nešťastnou daňovou politikou vlády a neochota to řešit. Sociálním demokratům vadí také to, že chce vláda krátit rozpočtové výdaje, které naopak ekonomičtí odborníci doporučují v době ekonomické krize, aby byly podporou pro drobné podnikatele a obchodníky. Obávají se, že budou tyto peníze chybět v systému.

Hlasování o radaru? Odložíme
Schvalování česko-amerických smluv souvisejících se stavbou amerického radaru chce ČSSD odložit. "Vzhledem k tomu, že i nová americká administrativa tyto věci odkládá na jaro, bylo by asi dobré, aby se k tomu sněmovna nevyjadřovala a zaujala stanovisko až poté, co ho zaujme americká strana," uvedl Škromach.

Klub ČSSD dnes k radaru žádné nové stanovisko nepřijal. Není poslance, který by chtěl hlasovat pro. Stačí usnesení, kterým k hlasování proti radaru poslance zavázal Ústřední výkonný výbor ČSSD, uzavřel Škromach.

Lisabonská smlouva je podle Škromach věcí vyjednávání s koalicí o předsednictví a ta nejsou u konce. Klub o nich informoval vyjednavač ČSSD Lubomír Zaorálek, uvedl Škromach.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.