Lidovky.cz

Státní zaměstnanci si možná přilepší

Česko

  11:13
PRAHA - Poslanci se opět pustili do projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Vládní koalici se totiž podařilo prosadit program další mimořádné schůze svolané na žádost ODS. Kabinet hned na začátku jednání navrhl poslat na platy ve veřejném sektoru navíc 2,7 miliard korun. Ministr práce Petr Nečas (ODS) tvrdí, že penězi navíc chce kabinet zmírnit pracovníkům dopady ekonomické krize.

Zleva poslanci ČSSD David Rath, Zdeněk Škromach (dole), Jiří Paroubek a Bohuslav Sobotka na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. foto: Zbyněk Stanislav ČTK

"Součástí vládního balíčku, který má reagovat na krizi, má být růst platů ve veřejné sféře," uvedl ministr. Podle něj by přidaná částka měla putovat hlavně do "motivačních složek platu", tedy do jeho pohyblivých součástí. Peníze by se měly najít například v rozpočtu ministerstva dopravy.

Poslanci také začali porcovat medvěda a chystat dárky pro své regiony. Při  druhém čtení státního rozpočtu na příští rok přednášeli své návrhy na přesuny peněz do různých investic. Peníze by měly sloužit třeba na opravy školních jídelen, kostelů, varhan i na umělé trávníky pro fotbalisty. Ministr financí Miroslav Kalousek sice řekl, že musí respektovat vůli sněmovny, poslance ale nabádal, aby peníze na tyto akce nebrali z povinných výdajů státu. Například sociální demokrat Josef Smýkal požádal o 14 milionů na obnovu
základní školy ve Slavičíně na Zlínsku. Poslanec KSČM Karel Šidlo chce zase z vládní rezervy uvolnit peníze na umělý trávník pro chebské fotbalisty. Pokud poslanci rozpočet v závěrečném čtení schválí, schválí i tyto dotace.

Vláda chtěla původně v příštím roce zvednout ve veřejném sektoru mzdy o pět procent. Státní zaměstnanci měli dostat přidáno 1,5 procenta, učitelé v regionálním školství kolem deseti procent. Odbory požadovaly, aby mzdy ve veřejné sféře rostly o osm procent. Chtěly, aby do nich putovalo ještě o 2,6 miliardy víc.

Opoziční ČSSD jejich požadavek vyslyšela a přišla před časem podle svého místopředsedy Bohuslava Sobotky se stejným návrhem, jaký dnes předložil Nečas. Ministr financí Miloslav Kalousek ale dnes řekl, že záměr sociálních demokratů byl nejasný a "možná nehlasovatelný". Dodal, že ani nyní není zvyšování prostředků na platy příliš nakloněn.

Dnešní program schůze podpořilo 102 poslanců, pro hlasovali  i všichni nezařazení poslanci. Opozice byla proti. Neopakoval se tak scénář z minulého úterý, kdy sněmovna program neschválila a schůze se tak nekonala. ODS proto svolala dvě mimořádné schůze, kde chce projednat nejdůležitější body z neuskutečněné schůze.

Po třech hodinách, v nichž se poslanci snažili většinou zajistit obcím a farnostem ve svém regionu dotace na různé projekty, dolní komora návrh rozpočtu poslala do závěrečného čtení. Podle jednacího řádu může závěrečné jednání a hlasování o rozpočtu začít nejdřív 48 hodin po skončení dnešního druhého čtení. Mohlo by se tedy konat nejdřív v pátek odpoledne. Poslanci ho tedy zřejmě zahájí až příští týden.

Jednalo se i o dani z příjmu
Poslanecká sněmovna poslala do třetího čtení i novelu zákona o daních z příjmů. Podle předlohy by sazby daně z příjmu fyzických osob měly činit 15 procent a sociální zabezpečení by mělo klesnout o 1,5 procenta. Návrh, o němž poslanci budou definitivně jednat asi až příští týden, čelí kritice nejen opozice, ale i některých poslanců z řad vládní ODS.

 Mezi jeho nejhlasitější odpůrce patří Vlastimil Tlustý. Původní plán počítal s tím, že sazba daně z příjmu klesne na 12,5 procenta, ale zároveň budou menší slevy z daně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.