Lidovky.cz

Pěstovat, neznamená vždy vyrábět drogu

Česko

  10:09
BRNO - Ústavní soud zrušil rozsudek nad Hanou Tichou a Mojmírem Miklicou, kteří měli na zahradě 499 rostlin konopí, z něhož se vyrábí droga marihuana. Soudy původně oběma po vleklém procesu uložily podmíněné tresty. Tichá s Miklicou však podali stížnost k Ústavnímu soudu. Za dnešním verdiktem stojí nedostatek důkazů pro tvrzení, že pěstitelé konopí upravovali s cílem získat drogu. Teď musí kauzu znovu řešit Krajský soud v Hradci Králové. Pěstitelé ani jejich zástupci se dnešního vyhlášení nezúčastnili.

Soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová čte nález Ústavního soudu, kterým byl 9. prosince zrušen rozsudek nad Hanou Tichou a Mojmírem Miklicou. foto: Igor ŠefrČTK

Důvodem pro zrušení rozsudku je to, že soudy neshromáždily důkazy o tom, že pěstitelé konopí dále upravovali s cílem získat drogu. "Z odůvodnění napadených rozhodnutí nelze zjistit, o jaký skutkový základ je opřen závěr, že stěžovatelé neoprávněně vyrobili omamnou látku. Dovození znaku úmyslné výroby omamné látky ze samotného faktu pěstování rostlin konopí setého není přesvědčivé," uvedla soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová.

Drogu marihuanu v podstatě tvoří usušené a rozmělněné listy a okvětní části konopí setého, konopí indického, případně konopí rumištního s obsahem více než 0,3 procenta účinné látky THC. Uživatelé drogu kouří či jinak přijímají kvůli pocitům uvolnění a euforie, po kterých ovšem následuje útlum. Obhájci legalizace marihuany tvrdí, že látka nevyvolává fyzickou závislost a může mít v některých případech pozitivní zdravotní účinky. Kritici legalizace zase často zmiňují to, že rekreační kuřáci marihuany mohou snadno sklouznout k tvrdým drogám.

Ústavní soud se dnešním verdiktem nijak konkrétně nevyslovil k otázce, zda a jakým způsobem mají soudy trestat pěstitele, kteří konopí ani marihuanu neprodávají. "To je věc především Nejvyššího soudu, který musí tu judikaturu hlídat, uhlídat, sjednotit," uvedla Wagnerová. "My počkáme na písemné vyhotovení nálezu a v souladu s ním budeme dále jednat," reagoval mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Z nálezu vyplývá to, že soudy musejí ve všech případech pečlivě dokazovat, k čemu konopí sloužilo, a že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy.

Případ Miklici a Tiché se vleče již několik let. Konopí pěstovali na
zahradě na Hradecku. Ze zabaveného množství lze teoreticky získat skoro dva kilogramy čisté účinné látky THC. Okresní i krajský soud v Hradci Králové za to Miklicovi napoprvé uložily dva roky vězení s odkladem na tři roky, Tichá dostala 2,5 roku se stejně dlouhou podmínkou.

Poté ale zasáhl Nejvyšší soud a vrátil kauzu k novému projednání. Jeho verdikt tehdy sváděl k výkladu, že pěstování konopí je - na rozdíl od výroby marihuany - legální. Podobné interpretace se objevily v tisku. Soud však zprávy dementoval a vydal prohlášení, že pěstování konopí je bez příslušného oprávnění stále nezákonné.

Nejvyšší soud uvedl ale také, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí
posuzovat zvlášť okolnosti každého případu a musejí odpovědět na otázku, zda pěstitel skutečně vyráběl z konopí marihuanu.

Hradecký krajský soud pak doplnil dokazování. Uvedl, že oba pěstitelé konopí sušili a dále zpracovávali s cílem vyrobit drogu. Znovu jim proto uložil podmíněné tresty: Miklicovi 1,5 roku a Tiché dva roky vězení, v obou případech s odkladem na 2,5 roku. Oba potrestaní opět podali dovolání k Nejvyššímu soudu, který tentokrát již trest potvrdil. Následovala stížnost k ÚS, v níž oba odsouzení tvrdili, že důkazy o výrobě drogy nadále chybějí.

Nejvyšší soud podle ústavních soudců napodruhé rezignoval na to, co sám v prvním rozhodnutí uložil krajskému soudu. "Hradečtí soudci neprovedli žádné nové důkazy," konstatovala Wagnerová. Jenom do rozhodnutí doplnili větu, že oba obžalovaní z části rostlin otrhávali listy a květenství a sušením z nich získávali drť, kterou lze kouřit. Podle ÚS takové stručné doplnění v žádném případě nestačí. Krajský soud tentokrát musí prokázat, jaký byl účel zelené drti nalezené při domovní prohlídce.

Postoj české justice a společnosti ke konopí se v posledních letech
liberalizuje. Vláda připravila nový trestní zákoník, v němž mají za
marihuanu hrozit mírnější tresty než za jiné drogy. Nejvyšší soud se již letos postavil za pěstitele konopí, kteří účinné látky obsažené v rostlině používají k samoléčbě.

Rozhodování soudů však zůstává rozkolísané. Například překladatelku Libuši Bryndovou Okresní soud v Táboře potrestal
podmínkou za inhalování konopné drti, což je údajně zneužití konopí ke toxikomanii. Bryndová tvrdí, že si konopím léčila artritidu i astma.
Krajský soud má brzy řešit její odvolání.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.