Lidovky.cz

Lékárny omezí prodej léků

Česko

  7:29
PRAHA - Od příštího roku nebude tak jednoduché koupit některé léky na chřipku. Přísnější prodej totiž umožní centrální registr léků. Jenomže už teď je jasné, že desítky až stovky lékáren se kvůli problémům s technickým vybavením nestihnou k registru připojit. Nebudou tak smět tyto léky dočasně prodávat nikomu.

Lékárna foto: Juliana KřížováLidové noviny

Jde o to, aby se medikamenty s pseudoefedrinem jako Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen Plus pokud možno nedostaly do rukou výrobců drog.

Lékárník si totiž bude muset nejdříve v centrálním registru ověřit, zda si kupující lék s pseudoefedrinem nepořídil už jinde. Systém má začít fungovat v průběhu ledna. To ale předpokládá, že se lékárny k centrálnímu úložišti dat připojí. „Určitě nebudou všechny lékárny k systému připojeny, to je už dnes jasné. Systém by měl nabíhat do března,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.
„Nejpřipravenější lékárny budou mít napojení na začátku ledna, další se budou připojovat postupně,“ potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Veronika Petláková.

Pacienti budou muset jinam
Kde si včas nepořídí dostatečně kvalitní připojení na internet, zvláštní technické vybavení a počítačové programy, tam po zařazení léků s pseudoefedrinem do přísnějšího režimu nebudou moci tyto přípravky vůbec prodávat.

Jejich pacienti, kteří jsou na tyto léky zvyklí a nechtějí koupit jiný přípravek, tak budou muset hledat jinou lékárnu. Lékárny teď čekají, kdy přesně během ledna SÚKL nové podmínky pro vydávání přípravků s pseudoefedrinem zavede.

„Kdybych měl lékárnu a od začátku ledna nemohl vydávat modafen, protože by se dostal na seznam léků, které lze vydávat jen s omezením, tak bych žaloval SÚKL za ušlý zisk,“ říká výkonný ředitel Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek. Podle něj totiž právě lékový ústav zavinil, že se nestihnou všichni k registru připojit včas.

I kdyby se technické vybavení dostalo do lékáren hned na začátku ledna, nebude jich podle Vítka do konce ledna k úložišti připojeno více než dvě stovky. Podle Vítka chybí odpovídající připojení na internet odhadem třetině lékáren. Podklady, jak přesně má vypadat technické řešení, navíc podle Vítka dává SÚKL lékárnám na poslední chvíli. „Teprve v listopadu vyhlásil výběrové řízení na dodavatele technologie,“ dodal Vítek.

Podle mluvčího lékárnické komory ovšem nemusí mít pacienti obavy. „Neměl by to být zásadní problém. V rámci léčby, u které se používají přípravky s obsahem pseudoefedrinu, se dají najít analogické přípravky s obsahem jiných látek, které plně uspokojí potřebu pacienta,“ tvrdí Krebs.

Lékový ústav provedl mezi lékárnami průzkum a tvrdí, že lékárny na změny připraveny jsou. „Z průzkumu vyplynulo, že připravenost lékáren i kvalita připojení k internetu, následně pak k centrálnímu datovému úložišti, je nad očekávání dobrá,“ uvedl ředitel SÚKL Martin Beneš. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.