Lidovky.cz

Poslanci svedou v pátek bitvu o poplatky

Česko

  9:20
PRAHA - Sněmovna by o rušení či omezení zdravotnických poplatků mohla hlasovat ještě tento týden. Ve hře je několik variant, jak by se v příštím roce mohlo placení změnit. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by se o podobě placení mohlo rozhodnout v pátek.
Poplatky u lékaře (ilustrační foto)

Poplatky u lékaře (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Stejně by zákonodárci mohli říct i konečné slovo k tomu, kolik ČR příští rok vyšle do
zahraničních misí svých vojáků. Shodu v obou věcech budou politici hledat do pátečního odpoledne.

"Ukazuje se, že nejsme schopni udržet podobu poplatků v té podobě, v jaké byla schválena v roce 2007," uvedl premiér. Dodal, že se předpokládá širší než koaliční dohoda. Podle předsedy vlády dnes také sociální demokraté dali najevo, že by poplatky v určité podobě mohly existovat. Topolánek uvedl, že se shoda už rýsuje, zatím nedokázal upřesnit její podobu.

Jednání o placení ve zdravotnictví by měla pokračovat ve čtvrtek a v pátek dopoledne. Současně by se měla odehrávat i vyjednávání s opoziční ČSSD o vojenských misích v příštím roce a o podmínkách, za nichž by sociální demokraté tolerovali vládu a spolupracovali s ní v době českého předsednictví EU.

Poplatky nebudí vášně jen mezi opozicí a koalicí, ale i ve vládních řadách. Debata o poplatcích vyvolala ve sněmovně slovní přestřelku a vyprovokovala některé zákonodárce k urážkám. Střetli se například ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) se stínovým ministrem zdravotnictví ČSSD Davidem Rathem či se svým stranickým kolegou Ludvíkem Hovorkou.

Politický boj a destruktivní záměr
Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí. S návrhy změn přišla desítka poslanců z opozice i koalice. Variant je několik. U lékařů by třeba nemuseli platit důchodci nad 65 let či děti a dárci krve a kostní dřeně. Ochranný limit by se mohl vybraným skupinám snížit z 5000 na 3000 korun a zahrnovaly by se do něj všechny poplatky. Platit by se mohlo za recept, ne za položku na něm. 

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uvedl, že se díky poplatkům podařilo ze zdravotního pojištění ušetřit na levných lécích a omezilo se plýtvání. Peníze se přesměrovaly do nákladné léčby vážných chorob. Julínek označil záměr rušit poplatky za destruktivní. Vidí za ním politický boj. Uvedl, že vybrané peníze navíc jako rezerva zmírní v příštím roce dopady krize na zdravotnictví. S tím nesouhlasí ministrův stínový protějšek David Rath (ČSSD). Uvedl, že na účtech zdravotních pojišťoven leží kolem 35 miliard korun. Julínek už dříve upozorňoval na to, že velká část z této sumy jsou závazky.

Na změně poplatků se začátkem června dohodly už koaliční strany. Souhlasily tehdy s tím, aby u lékařů přestaly platit děti do šesti let a dětem do 15 let se snížil ochranný limit z 5000 na 3000 korun. Podle lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové měla vláda dost času na to, aby to sněmovně v minulých měsících předložila. "Vládní poslanci se již nemusí cítit vázáni touto minimální dohodou (koalice), protože ten čas, který vláda k tomu měla, uplynul," uvedla poslankyně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.