Lidovky.cz

„Osmičková“ brněnská nej...

Česko

  9:44
BRNO - Byl rok 2008 pro Brno pozitivní, či negativní? Ukáže až historie. Na některé události ale Brňané zajisté nezapomenou.

NEJvětší stálice: Brněnský drak oslavil 400 let. Tedy alespoň podle části letopisů. Ten, který skutečně visí na radnici, je ale mladší. foto: Lidové noviny

NEJvětší průšvih
Moderní sídlo brněnské justice získalo těžko smazatelný šrám na kráse. Náklady na jeho vznik totiž z původních 768 milionů korun vzrostly téměř trojnásobně na částku přesahující dvě miliardy. Ani ta nemusí být konečná. Předseda krajského soudu Jaromír Pořízek čelí kvůli problému kárné žalobě, stavbu kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad.

NEJpřekvapivější pár
Na začátku roku ještě oficiálně primátora Romana Onderku (ČSSD) a jeho první náměstkyni Barboru Javorovou (KDU-ČSL) spojovala jen funkce na radnici. V březnu Javorová rezignovala, přiznala vztah k Onderkovi a oba opustili své rodiny. Na těch si zakládali ve volební kampani.

NEJvětší tajemství
Krajský soud zrušil na konci roku územní rozhodnutí, jež umožňovalo připravovat brněnské nádraží v jižní poloze. Neřekl však proč: Rozsudek zveřejní až v lednu, není tak jasné, jaký dopad bude mít.

NEJhloupější spor
Výtvarník Jiří David musel v květnu vysvětlovat smysl neonového srdce, které v rámci výstavy Sochy pro Brno ozdobilo v květnu věž Staré radnice. Část politiků řešila, zda dílo tvarem nepřipomíná vulvu.

NEJsledovanější rozsudek
Takzvaná kuřimská kauza, tedy brutálním týrání bratrů Ondřeje a Jakuba, dospěla k soudu. Kromě takzvané „velké kauzy Kuřim“ se soudy zvlášť zabývaly i křivou výpovědí babičky dětí, „hrou na Aničku“, údajným pochybením dětské lékařky a opatrovnickým sporem nad osudem obou bratrů. Za samotné týrání, které soudce Pavel Göth výstižně označil jako „likvidaci dětské duše“, soud potrestal tetu chlapců Kateřinu Mauerovou (10 let) a jejich matku Kláru (9 let), ale i kontroverzní Barboru Škrlovou (5 let). Případ není kvůli odvolání u konce, motiv zůstal neobjasněn.

NEJproblémovější oprava
Na konci června se na rok a dva měsíce se kvůli opravě zavřela Husova ulice. Zkomplikovalo to dopravu v Brně, lidé kritizují, proč radnice dopustila zavření tepny na tak dlouho. I přesto se Brno s dopravním problémem „srovnalo“ a uzavírka doposud vážnější komplikace nepřinesla.

NEJvětší krach
Akciová společnost Průmyslové stavitelství Brno sice dostavěla jednu z nejvyšších budov ve městě, komplex Eden, ale dostala se do konkurzu. Zřejmě dluží více než dvě miliardy korun.

NEJsledovanější oslavy
Brněnské výstaviště oslavilo osmdesátiny. A s ním také město, pro něž jsou veletrhy symbolem. Součástí oslav byl i největší start horkovzdušných balonů či festival ohňostrojů s historicky největší sledovaností 1,47 milionu lidí.

NEJvětší překvapení
Prezidentem vyznamenané pěstouny Rosnerovy stihlo uprostřed léta obvinění za týrání jejich svěřenců. Pět týdnů strávili ve vazbě a snad poprvé v životě byli bez svých nejbližších. Celkem vychovali třináct dětí, za obviněním stáli dva chlapci v pubertě. Většina dětí s pěstouny opět žije, ale „rodiče“ čeká soud.

NEJspornější silnice
Uskutečnění projektů obou rychlostních silnic z Brna, R43 a R52, se opět oddálilo. U R43 směrem na Svitavsko kvůli studiím vlivu na životní prostředí, u R52 do Vídně ale aktivisté uspěli s tím, že Nejvyšší správní soud musí znovu jednat o platnosti územního plánu Břeclavska, který zakotvil trasu přes Mikulov. Nic na tom nemění ani fakt, že tuto trasu už podpořila i vláda.

NEJvětší přehmat
Ministryně obrany Vlasta Parkanová sklidila obrovskou kritiku za svůj záměr zrušit uznávaný brněnský vojenský soubor Ondráš ke konci prázdnin. Verdikt změnila, ale chce ho převést z řad armády. Soubor nemá vyhráno; na to, aby získal nového zřizovatele, má čas jen do konce prvního pololetí.

NEJpodivnější nehoda
 
Z vozovny v Medlánkách vyjela 10. dubna sama o sobě odstavená tramvaj a v ulici vrazila do boku další. Naštěstí nebyl nikdo zraněn, protože druhá tramvaj byla na trase do vozovny.

NEJhlučnější případ O největší rozruch v brněnském justičním paláci se postaraly desítky rozzuřených olašských Romů. Soud musel na konci roku ve dvou případech řešit spory ostravské a brněnské větve rodu. Přestože některé aktéry únosu a střelby potrestal, přesný sled událostí a všechny viníky se mu dohledat nepodařilo.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.