Lidovky.cz

Sůl ne! varuje magistrát

Česko

  8:49
Snažíte se z dobré vůle udržovat chodník před domem? Pak buďte ve střehu, pražský magistrát za to hrozí pokutou. Městští strážníci ale nařízení města nechápou.
Odklízení sněhu - ilustrační foto.

Odklízení sněhu - ilustrační foto. foto: AFP

Sůl nad zlato, říká se v jedné české pohádce. Stejná slova zaznívají i ulicemi, když napadne sníh nebo přimrzne. Kdekdo chodník před domem posolí, aby se na něm nevytvářela kluzká ledovka.

Údržbu chodníků ostatně přikazuje i jedna městská vyhláška a zároveň i zákon o pozemních komunikacích - kdyby někdo na neupraveném chodníku před vaším domem uklouzl a něco se mu stalo, tak mu zaplatíte bolestné, případně i veškeré náklady na léčbu zranění.

Má to ale háček. Pražský magistrát včera rozeslal tiskovou zprávu, ve které uvádí, že na všech chodnících a pěších zónách je zakázáno používat k posypu kuchyňskou sůl nebo i jakoukoliv její směs. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa, který tento zákaz potvrdil, by za porušení tohoto předpisu lidem hrozila dokonce základní pokuta za porušení veřejného pořádku.

Uvozovky dolníK posypu je zakázáno používat chlorid sodný i chlorid vápenatý.Uvozovky horní

Jak tedy město radí při údržbě chodníku postupovat? Návod na něco tak obyčejného, jako je posyp cesty, má radnice přímo „vědecký“.

„K posypu chodníku nesmí být použito inertních posypových materiálů se zrny většími než čtyři milimetry. K posypu je zakázáno používat chlorid sodný i chlorid vápenatý,“ stojí ve zprávě magistrátu. Nesmíte tedy použít popel ani hrubší štěrk. Zbývají jen dvě možnosti -jemněji namletý štěrk, nebo písek. Kdo nemá písek, má zkrátka smůlu.

Sníh také nesmíte z chodníku odhazovat kamkoliv. „Odklizený sníh se ponechává v hromadách na okraji chodníku při vozovce, přičemž jeho naložení nesmí být ztíženo přihrnutím ke stromům nebo sloupům veřejného osvětlení a na poklopy sloužící jako přístupy k sítím a zařízením uloženým pod povrchem,“ přikazuje ještě magistrát.

Otázkou zůstává, kdo bude trestat „rebely“, kteří si, nedbaje nařízení města, chodník posolí. Městským strážníkům dokonce nařízení města přijde tak scestné, že je ani nebudou kontrolovat.

„Důležité je, aby ten chodník byl posypán, a to čímkoliv. V době, kdy si lidé lámou nohy na náledích, strážníci budou vyžadovat posypání chodníků a zdůrazňuji, že jakýmkoliv způsobem. Pokud to hodlá pan radní Petr Štěpánek na náklady občanů kontrolovat s ekology nějakým rozborem, je to na něm,“ uvedl na adresu radního pro oblast životního prostředí náměstek ředitele strážníků Ludvík Klema. Zároveň ale Klema upozorňuje na další paradox. Pokud totiž lidé chodník posypou pískem, štěrkem či popelem a nechají ho tam neuklizený třeba až do jara -kdy po sněhu nezbude ani památky - opět riskují pokutu. Dostali by se totiž do kolize pro změnu s vyhláškou o čistotě a hrozilo by jim až tisíc korun pokuty. Vyhláškami je omezena i Technická správa komunikací. Ta může také používat na posyp pouze písek, sůl jen na údržbu vozovek.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.